Archiv rubriky: RADY

Cestování po Turecku

 • Do Turecka se jezdí často k moři s cestovkou, ale to vám ukáže jen malou část toho, co se tady dá vidět – krásnou přírodu, starověké i středověké památky. A to nejlépe podniknete „na vlastní triko“, takže jak se po Turecku dopravovat????
Výsledek obrázku pro turecko mapa památky
https://www.planetacestovani.cz/mapa-turecka-online/
 • Turecko je obrovská země, takže je nejlepší dlouhé vzdálenosti zdolávat letecky. Je to relativně levné a dostupné, letiště najdete v každém větším (i menším) městě. Pokud to jde, létejte.
 • V Istanbulu v současnosti existují tři letiště. Hlavní se nachází na evropské straně a nese jméno zakladatele moderního Turecka
  Atatürka, jak se přezdívá prvnímu prezidentu Mustafu Kemalovi. Do centra se dostaneme jednoduše metrem, tedy spíš tramvají, která občas zajede pod zem. Nejjednodušší je koupit si žeton, který platí na jednu cestu bez přestupu. Např. na Sultanahmet je nejlepší sednout na červenou linku metra na konci letištní haly a na stanici Zeytinburnu přestoupit na tramvaj. Bude vás to stát dva žetony, které se dají koupit v automatech před stanicí. V létě 2018 stála jedna jízda 3 liry.
https://www.tooistanbul.com/en/public-transportation-istanbul/
 • Ještě větší a supermoderní letiště bylo otevřeno v říjnu 2018 na severu od centra Istanbulu u městečka Karaburun, ale ještě není úplně v provozu. Bylo navrženo jako největší světové letiště s těžko představitelnou přepravní kapacitou 150 milionu cestujících za rok. Podle plánu sem mají přistávat i letadla z Prahy od 5. dubna 2019. Už se těším.
https://www.archiweb.cz/n/zahranicni/erdogan-slavnostne-otevrel-nove-letiste-v-istanbulu
 • Levné vnitrostátní lety zatím nejčastěji používají v Istanbulu letiště Sabiha Gökçen na asijské části města. Nese jméno po turecké letkyni, pravděpodobně první bojové pilotce v historii. Letiště je na přestup super, ale do centra Istanbulu je to hodně, opravdu hodně daleko. Speciální autobus k náměstí Taksim odjíždí od letištní budovy a podle některých webových stránek by mu to mělo trvat i dvě hodiny. My jsme přiletěli na Nový rok dopoledne (tj. téměř bez provozu) a stihli jsme to za 40 minut, druhý den dopoledne za normálního provozu to trvalo jen 50 minut.  Ale i tak nám to přišlo zdlouhavé. A drahé – 18 lir za každého za jednu cestu. Příště bychom raději zůstali o den déle v místě a nezajížděli bychom do Istanbulu. Přišel nám hektický a při několikáté návštěvě nás ničím příjemně nepřekvapil. Z centra Kappadokie v  Göreme jezdí autobusy přímo na letiště v Kayseri a zabere jim to asi hodinu. Klidně bychom zde strávili o den nebo dva déle a nesháněli bychom dopravu ani ubytování v Kayseri i v Istanbulu.
http://myfinalfrontier.com/gettin g-from-the-istanbul-sabiha-gokcen-airport/
 • Provoz v Turecku mi přišel docela podobný českému, takže by bylo možné půjčit si auto. Určitě to jde, i když to asi není úplně obvyklé. Silnice byly kvalitní s pěkným asfaltem, o dost lepší než průměrná česká silnice. Pro čtyři lidi už by to mohlo být zajímavé, protože i ceny autobusů stoupají. Cenu může ovšem prodržit mýtné na dálnicích. Jako největší problém vidím parkování, najít volné místo ve městě vypadalo složitě. Ještě stojí za zvážení dlouhé vzdálenosti, pro mne je určitě lepší sednout do autobusu a klimbat než řídit.
 • Skvělou možností cestování po Turecku totiž představují autobusy. Jezdí často za rozumný peníz do nejrůznějších míst. Když jsme navštívili Turecko poprvé, fascinovaly nás. Moderní, pohodlné a s „letušákem“, protože obsluhu tvořili vždy mladí muži. Platí se u nich jízdné a roznášejí zdarma vodu a teplé nápoje. K těmto vymoženostem přibyly tentokrát ještě další – obrazovky s filmem, wifina na palubě a možnost nabít si u sedačky mobil. Odjezdy autobusů rúzných přepravních společností se dají zjistit na autobusovém nádraží (naučte se slovo otogar – to znají všichni). Ovšem úplně nejlepší je zeptat se mužů, kteří se kolem autobusů pohybují, protože vždy vědí nejlepší spojení. Nás takhle posadili do právě odjíždějícího autobusu, který bychom určitě nenašli. Museli jsme sice přestupovat, ale v prvním autobuse jsme zaplatili cenu až do konečné destinace, tak si nás na druhém autobusáku předali a za čtvrt hodiny jsme pokračovali v cestě (akorát na záchod a nákup sušenek). Jenom pozor – autobusáky bývají dost daleko od centra, takže budete muset se dál přepravovat místní dopravou nebo taxíkem.
 • Na kratší vzdálenosti mezi městy a skoro každou vesnicí jezdí velmi často tzv. dolmuše. Bývají to malé autobusy nebo mikrobusy, takže často nemají průvodčího. Dolmuš jezdí od jedné konečné k druhé za stejnou cenu a je jedno, kde vystoupíte. Např. jeli jsme dolmušem přes Učhisar do  Göreme za 5 lir a mohli jsme vystoupit i v Učhisru, nebo jsme mohli jet jiným dolmušem přímo do Učhisaru za 3 liry. 
Dolmuše všude kolem…jen najít tem pravý (a s tím vám pomohou ochotní místní)

Ať už si vyberete jakýkoliv druh dopravy, určitě si to užijete. Turecko je skvělé. Vyrazíte???

Kappadokií v zimě???

 • Tureckem jsme už jednou v zimě projeli. Byla to jedna z našich prvních cest a vlastně testování systému, kterým cestujeme dodnes. Navštívili jsme Istanbul, opuštěné krásné Pamukkale, starověký Efez i bájnou Tróju. Vydali jsme se sem na jarní prázdniny (takže v únoru), ale přeci jenom jsme měli tepleji, i když místy mrzlo a ležel poprašek sněhu, který překvapil i domorodce. Na vymrzlý hotel v Selčuku se nedá jen tak zapomenout. Proboha – opravdu je to už 7 let????
Vymrzlý Efez bez lidí
Liduprázdné Pamukkale
 • Centrální Turecko a speciálně Kappadokie má jiné klima než pobřeží. Mráz a sníh jsou tu úplně běžné, a tak jsou na ně připraveni. Některé hotely jsou sice zavřené, ale v těch otevřených funguje příjemné topení. S restauracemi v turistických centrech to vypadá podobně – v provozu jsou jen některé. Ve městech vše pracuje normálně, protože Turci jsou zvyklí dojít si na jídlo do restaurací,  jídelen či čajoven, i když asi hlavně svobodní nebo mladé páry. 
Příprava před hlavním chodem
 • Cestování do Kappadokie v zimě přináší mimo pocitu chladu i výhody. Tedy pro nás ty hlavní – málo lidí a rozumné ceny. Pokud sem přijedete v zimě, musíte pamatovat na dobré oblečení – ideální je vrstvit, protože se nám během krátké chvíle vystřídalo sluníčko i mráz, déšť i sněžení, bezvětří i silný vítr. Já jsem poprvé zkoušela lehkou péřovku a byla nepřekonatelná. Velmi doporučuji! Při pohybu ve skalách nám nejvíc chyběly dobré boty s neklouzavou podrážkou. 
Jako jediná možnost zůstává styl „po zadku“
 • Překvapilo mě, jak málo lidí v této oblasti mluvilo anglicky, hůř jsme se domlouvali jen v Kyrgizu. Abych byla úplně přesná – my mluvili anglicky, oni většinou chápali a plynně – turecky – nám odpovídali. Ale vždycky měli snahu pomoci. Nabídli nám odvoz, když jsme čekali promrzlí na autobus, hledali s námi hotely, řešili přestupy. ..V této cestování zaslíbené oblasti se k nám chovali jako k lidem, ne jako k pouhým turistům čili zdroji obohacení. 
 • Neuvědomili jsme si, že během Vánoc bude tak krátký den. Svítalo kolem deváté a v půl šesté už byla zase tma. Všechno jsme tedy museli stihnout v mnohem kratším čase. 
 • Kolem  Göreme jsme chodili pěšky, ale v létě je lepší půjčit si malou motorku a vše objet na dvou kolech. Autem se určitě nedá dostat na tolik míst. V zimě je to složitější, na motorku bych na tomto povrchu nesedla. Půjčovny v zimě nabízejí možnost projet se na čtyřkolce, často si je půjčuje skupina známých, aby si na nich „zablbli“. I když jsme taky potkali čtyřkolku zapadlou do bahna…Tahat bych ji nechtěla…
 • V Kappadokii se tradičně bydlelo v domech vytesaných přímo do skály. Dnes místní se stěhují do modernějších příbytků, ale z původních domů se staly atrakce pro turisty – skalní hotely. Ubytování zde určitě představuje nezapomenutelný zážitek, my jsme si na něj v zimě netroufli kvůli vytápění a dali jsme přednost modernímu hotelu v sousedním Nevšehiru. I to je bohužel důsledek cestování mimo sezónu. A ještě jeden zážitek nám zůstal nedostupný…V Kappadokii je ideální místo pro let horkovzdušným balónem. Desítky balónů vzlétají každé ráno z oblasti Love Valley a chodí je pozorovat spousty lidí. Vznikají tak nejvíce ikonické záběry z tohoto místa. My jsme neviděli balón jediný…pravděpodobně kvůli malému množství turistů v kombinci s počasím. Ale zase je důvod se sem vydat znovu. Určitě to stojí za to.
Takový pohled se může naskytnout jindy…
Obrázek z https://www.invia.cz/blog/pohadkova-krajina-turecke-kappadokie/

Takže odpověď na otázku v titulku:

Kappadokie v zimě ano, jen nesmíte zapomenout se dobře připravit (oblečení, boty) a počítat s určitými omezeními (krátký den, část zázemí pro turisty nefunguje). Ovšem nejdůležitější je pro mne necestovat s davem, díky tomu sbíráme i originální zážitky i fotky ;-)))

Jak na indická víza

Indie je nádherná země plná starých památek, neuvěřitelné přírody všech možných tvarů i vysokánských hor. Je to země plná barev a vůní. Její rozloha představuje trojnásobek plochy celé Evropy! Žije zde více než 1 miliarda obyvatel, na světě je víc jen Číňanů. Je milión důvodů, proč se sem vypravit. Říká se, že kdo do Indie přijede, buď si ji zamiluje a pořád se vrací, a nebo ji nenávidí. Já po prvním putování řekla, že jsem to tady ráda viděla, ale stačilo… A stejně jsem se před nedávnem vrátila z naší čtvrté cesty . Prostě se vám dostane pod kůži…

bdr

 

Pokud byste se sem chtěli podívat, budete potřebovat vízum. Na naše první dvě cesty bylo nutné  vyřídit vízum přímo na konzulátu v Praze a do pasu vám přibyla nalepená stránka. Dnes se vyplňuje pouze elektronický formulář, ale ani tak to není úplně easy, proto žádost neodkládejte a nechte si na vypsání dost času. Vyplňujte pečlivě, speciálně si zkontrolujte číslo pasu. Přehozené číslice  vám sice umožní získat vízum, ale nepustí vás na něj ani do letadla, jak mohou potvrdit naši kamarádi, kteří takto zanechali jednoho borce už na letišti v Praze. Vízum e-Tourist visa je platné 60 dní od příjezdu a je možné na něj vstoupit dvakrát.

Výsledek obrázku pro indie viza

Na stránce indianvisaonline v první záložce e-Visa Application se otevře interaktivní formulář v angličtině. Některé kolonky mohou být zapeklité právě i kvůli angličtině. Vysvětlení pojmů si můžete najít na různých stránkách (např. zde). Je nutné mít digitální fotografii hlavy před bílým pozadím v rozlišení 10 kB až 1 MB a sken stránky pasu, kde je fotka. A znát spoustu rodinných podrobností. Připravte se na to, že budou velmi zvědaví, např. se budou se ptát na jména vašich rodičů i místo jejich narození a zazní i otázka, zda vaši prarodiče nejsou pákistánského původu, což je velmi nežádoucí. Bude potřeba napsat i vaše zaměstání včetně adresy zaměstnavatele. Ještě jedna rada…nepoužívejte háčky a čárky, mohou způsobit problémy.

https://indie.rovnou.cz/vizum.html

Po vyplnění každé stránky kliknete na Continue, na další stránce nahoře se objeví Temporary Application ID. Toto číslo doporučuji si uložit (já vše ukádám do Evernotu), protože pokud stránka spadne nebo potřebujete něco dohledat, pod těmito znaky můžete pokračovat na druhé záložce Complete Partially Filled Form, tj. dokončení částečně dokončeného formuláře. Po skončení zadávaní údajů je potřeba nahrát vaši fotografii a správně ji oříznout do čtverce. Pozor – digitální sken stránky pasu musí být do velikosti 300kB, jinak nelze nahrát, což nám dalo zabrat, než jsme zjistili, v čem je zakopaný pes .

Nakonec je ještě potřeba zaplatit 50 USD. A pak už jen čekat…Ovšem netrvá to dlouho, k vyřízení mají 72 hodin, většinou vám přijde potvrzení první pracovní den po zadání. V mailu najdete schválení – Application Status: Granted nebo nesouhlas Application Status: Rejected. Mail je potřeba vytisknout a mít ho připravený, protože ho budou vyžadovat už při odbavení na letišti, také při nástupu do letadla i při vstupu na pasové kontrole přímo v Indii. Velmi důležitý kus papíru bude vypadat nějak takto:

https://www.ivisa.com/india-blog/india-e-visa-frequently-asked-questions

 

Při vstupu budete vyplňovat ještě jeden kousek papíru, který často rozdávají už v letadle, abyste měli dost času na vypsání. Mimo čísel pasů a čísla letu se tu píše i vaše adresa v Indii. Moc se tím nestresujte! Je potřeba vše vyplnit, ale nikdo nepátrá po tom, zda je to pravda. Doporučuji najít jméno a adresu libovolného hotelu v místě, kam máte v plánu cestovat. Pečlivkám doporučuji si ji někam poznamenat – budete ji vyplňovat znovu při opuštění Indie. My jsme psali při vstupu i odjezdu ten samý, ale od nikoho jsem neslyšela, že by byl problém, pokud napsali něco jiného. Jde spíš o to, aby se vlk nažral…o kozy nejde 

https://www.immihelp.com/travel-to-india/foreigners-arrival-card-india/

 

 

 

 

Jak najít letenky po Evropě?

Mezi evropskými městy v současné době létají desítky aerolinek, které nabízejí i velmi příznivé ceny letenek. Jak postupovat, abyste našli ty správné?

V zásadě jsou dvě možnosti. Když víte, kam chcete a máte možnost odjet kdykoliv, hledáte nejlevnější termín, rozdíl může být i několikanásobný . Můžete si zjistit, které letecké společnosti tam dosedají a sledovat jejich akce. Speciální akce i chybové tarify skvěle hlídá česká aplikace do mobilu Nejrychlejší letenky (zde) Existuje zdarma v základní verzi, v plné verzi je za 10 € za rok. To je ovšem poměrně složitá procedura, zvláště pokud je potřeba zkombinovat kvůli přestupu více společností.

Druhou možnost představuje jasně daný termín, např. školních prázdnin, a je trochu jedno, kam zamíříte. Tam se postupuje ještě složitěji…Ovšem s rozvojem nízkonákladových leteckých společností vznikly také specializované vyhledavače, které jsou schopny vše sledovat a vyhledat podle zadaných parametrů.

FLIGHTICS.COM se specializuje na vyhledávání přeletů po Evropě s krátkodobým pobytem na místě od 2 do 5 dní, takže vlastně tzv. eurotrip. Dokáže také dobře propojit pobyty a přelety mezi více městy do okružní cesty.

AZAIR.CZ a SKYSCANNER.CZ se zaměřují především na nízkonákladové aerolinky v Evropě a blízkém okolí, které dokáží vyhledat nejlevnější letenky na zadané místo i  v kombinaci více společností nebo –  pro mne zajímavější – navrhout místo, které se dá levně navštívit třeba na Velikonoce. Někdy může navrhnout netradiční letecké přesuny podobné naší poslední cestě do Irska: Praha – Brusel – Dublin – Manchester – po zemi do Liverpoolu – Praha.

Tak kam poletíte vy?? Barcelona, Řím, Atény?? Dejte mi vědět ..

bty

Baťůžkaření

Způsob, kterým poznáváme svět, se dá nazvat baťůžkařením. Anglický ekvivalent zní backpackers, tady nositelé batohu, turisté s batohem.  Přitahuje lidi, kteří netouží po luxusu a jistotě, ale hodlají toho co nejvíc vidět a zažít. A nemusí to být jenom mladí a nezkušení šílenci. Tento způsob cestování je vhodný i pro starší a pokročilé .

Grand Canyon

Kjóto

Barcelona

Já osobně nepotřebuji trávit dovolenou v přímořském resortu, které vypadají všude po světě skoro stejně, s all inclusive krmením a bazénem. Bojím se, že po jednom dni bych se neuvěřitelně nudila.  Chci se ze své dovolené vracet se spoustou zážitků, vidět různé krajiny a poznat, jak zde žijí lidé. Batoh na zádech je symbolem volnosti, ale také naprostá nezbytnost, protože je výhodné cestovat nalehko a vše jednoduše přenášet. Batoh je na to naprosto ideální.

Tuktuk – ideální dobravní prostředek v celé Asii

Podnikáme do roka několik cest, a tak se snažíme cestovat co nejlevněji. Především nevyužíváme služeb cestovních společností a organizujeme si vše sami. Létáme s low-cost společnostmi nebo využíváme akcí (případně chybových tarifů) renomovaných aerolinek, bydlíme po levných motelech nebo hotýlcích a stravuje se s místními, většinou přímo na ulici nebo v malých jídelnách. Kombinujeme, jaký způsob dopravy na místě bude pro nás nejvýhodnější, doprava pro místní vychází cenově nejlépe, často stojí zlomek turistických speciálů. Například moji první cestu do Indie v roce 2014 jsme absolvovali taxíkem, shared taxi, mikrobusem, autobusem, tuktukem, stopem v autě, v kabině náklaďáku i na jeho korbě a také vlakem – lůžkovým vozem (sleepem), na dřevěné lavici ve třetí třídě i v úzkorozchodném vagónku. V Evropě i Americe naopak vychází mnohem příznivěji půjčení auta, protože lokální doprava je drahá a navíc když jsme tři, vychází velmi draho.

Spolucestující v autobusu na Lance

Pohodlí indického lůžkového vozu

Z vnějšku může vypadat baťůžkářské cestování jako pouhé poflakování a čirá improvizace. Je to možné. Ale pokud nemáme půl roku volno, musíme se dopředu dobře připravit a nasbírat informace. Musíme udělat aspoň hrubý plán, který se dá podle okolností měnit a přizpůsobit situaci. Ale plán je potřeba. Cestovní kancelář může cestu připravit a zorganizovat, ovšem nebere v úvahu, co přesně chceme dělat ani jak dlouho se chceme zdržet a ještě si za to nechá pořádně zaplatit.
Na vzdálená místa představuje největší investici letenka. Řada cestovatelů odjíždí na delší dobu, klidně na několik měsíců.  Většina světa má nižší životní náklady než jsou doma v Evropě, velké částky můžeme ušetřit smlouváním, které je v Asii úplně běžné. Evropa je pravý opak. Nejdražší je ubytování, místní doprava je sice častá, ale spíše dražší, významnou položku představuje i stravování. Ovšem letenky mohou vycházet velmi dobře, občas naprosto nepochopitelně – jako třeba letenka Praha – Marseille za 5 €!  Stačí jen hledat a chtít!
Tak vzhůru na cesty s baťůžkem! 

Jídlo na ulici – Sigiriya (Srí Lanka) 

Čaj na treku – Ladakh, Indie

RYANAIR

Možná si pamatujete dobu, kdy cestování letadlem patřilo mezi luxusní záležitosti, které si běžný Čech dopřál maximálně párkrát za život. Leckdo si myslí, že je tomu tak i dnes…Ale není – vše změnila letecká společnost Ryanair.Výsledek obrázku pro ryanair

Společnost, která pochází z Irska, založil v roce 1984 Tony Ryan, ovšem na počátku devadesátých let přišel její ředitel Michael O´Leary s naprosto novou koncepcí létání. Osekal všechny zbytné výdaje a díky tomu zpřístupnil vzdušný prostor pro běžné cestovatele. Dnes přepraví Ryanair nejvíc cestujících v Evropě.

http://www.businessinsider.com/ryanair-is-the-worst-job-in-pr-2013-1

Většina rozhodnutí Ryanairu vzbudila obrovské reakce. Změnil zažité představy o tom, co je při létaní nezbytné a určil standard tzv. nízkonákladových letů. Prostě managment společnosti pochopil, že je velké množství lidí, kteří se pouze chtějí někam dostat, nepotřebují nechat se rozmazlovat, a tak budou raději cestovat za pár korun (doslova). Osakané výdaje jsou na úkor služeb, pokud potřebujete nějakou službu, musíte si za ni zaplatit. Uvažovalo se i o zpoplatnění toalet, nebo dokonce o létání ve stoje. Oboje vzbudilo velmi bouřlivé reakce, takže zatím neprošlo, ale uvidíme…Společnost je rozhodně kontroverzní, ale kdo chce ušetřit, určitě ji nemůže minout.

Na co musíte myslet při létání s Ryanairem?

 • Letenky jsou ve třech cenových úrovních, které se liší úrovní poskytovaných služeb. Standartní tarif zahrnuje pouze cenu letu, tarif Plus obsahuje také 20 kg odbavené zavazadlo, check-in už 60 dni před odletem, výběr sedačky i přednostní vstup do letadla. Tarif Flexi Plus má ještě navíc zdarma odbavení na letišti, přednostní průchod rámy i flexibilní letenky. Rozdíl mezi nimi může, ale také nemusí,  představovat dost velkou částku. Důkladně si proto při objednávání letenek vyberte, co potřebujete a zda se vám nevyplatí připlatit si za vyšší tarif. Může ve výsledku vyjít levněji. Velkým rozdílem může být velké odbavené zavazadlo, jehož cena se liší let od letu, tak si dopředu rozmyslete, zda ho nebudete potřebovat.
 • Dovnitř letadla se možné vzít jen zavazadlo, které se vejde do skříňky nad hlavami pasažérů o velikosti 55 x 40 x 20 cm a váze do 10 kg, a jedno malé příruční zavazadlo o max. velikosti 35 x 20 x 20 cm, které patří pod sedačku. Pokud by zavazadlo neodpovídalo předepsané velikosti, můžete zaplatit 50 €  za jeho odbavení.
 • Lidé si zvykli cestovat jen s malým kufrem, bohužeĺ je jich v současnosti tolik, že se zavazadla nemohou vejít do skříněk. Může se tedy stát, že pokud přijdete mezi posledními, budete muset předat i malý kufr do nákladového prostoru a pak na něj čekat u pásu. Dovolím si jednu vychytávku – my cestujeme s batůžky a nikdy se nám zatím nestalo, že by je chtěli naložit, i když se naloďujeme úplně v závěru. Batohy se spostou popruhů prostě představují mnohem problematičtější náklad než kompaktní kufr. Ale POZOR – toto se změní! Od 15.1.2018 bude platit, že velké příruční zavazadlo si budete moci vzít s sebou na palubu jen když zaplatíte 150 Kč za přednostní vstup na palubu, jinak bude zavazadlo umístěno do podpalubí a po příletu vyjede na pásu, takže bude potřeba na něj počkat.
 • Každý se odbavuje sám doma, na letišti se pouze odevzdává případné předplacené velké zavazadlo. Pokud byste na to zapomněli (mimo Flexi Plus), na letišti vás odbaví za poplatek 50 €!!! Online check-in se dá provést max. 4 dny a min. 2 hodiny před odletem u Standartu, u ostatních 60 dní dopředu. Na stránkách https://www.ryanair.com/cz/cs/ si vyberete záložku Check-in a přihlásíte se buď přes nabízené sociální sítě nebo stačí napsat číslo letu z letenky a svůj mail. Na mail pak přijde potvrzení s čárovým kódem, na který se dostane do prostoru letiště i do letadla. Potvrzení je možné vytisknout nebo stáhnout do mobilu. Pokud byste létali s Raynairem častěji, vyplatí se státnout si do mobilu aplikaci a vše řešit v mobilu.
 • Při odbavení si můžete vybrat sedačky, v základní ceně si připlatíte 2 €. Velmi to doporučuji, pokud cestuje rodina s dětmi. Počítač, který náhodně přiděluje místa, na to totiž nebere ohledy a je schopen posadit i hodně malé dítě samotné na druhou stranu letadla od rodičů. Létáme se třech a zatím jsme nikdy neseděli poblíž sebe, ale nám to zatím nevadilo.
 • Kvůli nebezpečí terorismu se nesmí přinášet do letiště tekutiny, resp. pouze v lahvičkách o maximálním objemu 100 ml do celkového objemu 1l. To je množství, se kterým lze projít kontrolou, tedy rentgenem a rámy. Ale je možné si koupit nápoje po projití tímto místem v občerstvení nebo v automatu a vzít je do letadla. Můžete projít rámy s prázdnou petku v tašce a  poté ji naplnit čistou vodou na WC nebo některá letiště mají i pítka. V letadle Ryanairu nedostanete zadarmo ani kapičku, vše si musíte koupit, stejně jako jídlo. V palubním magazínu jsou uvedeny možnosti občerstvení a jejich ceny, ovšem nejsou nijak hrozné. Třeba panini, těstoviny nebo lasagne spolu s libovolným nápojem (250 ml softdrink/káva/čaj/čokoláda) a malou svačinou vyjde na 10 €. Já si jí odpustím, protože si nosíme bagety jako svačinu a je jedno, jestli jí sníme v autě, na letišti nebo v letadle, ale ceny mi připadají snesitelné. Určitě jsou na stejné úrovni jako na letišti! Příklad palubního magazínu včetně sortimentu dutyfree prodeje přímo na palubě najdete zde.
 • Počítejte s tím, že na palubě vás nic nezabaví, ani filmy nebo hry, ani sledování letu na mapě. Jo, a marně budete hledat sáčky na zvracení…Asi jsou za poplatek .
 • A navíc – společnost využívá levnější letiště mimo největší centra, např. hlavní londýnské letiště Heathrow je od centra vzdáleno asi 30 km, Raynair využívá letiště Stansted ve dvojnásobné vzdálenosti. Připočítejte tedy náklady s přepravou do centra.

https://www.thesun.co.uk/travel/4618633/ryanair-cabin-crew-planning-to-strike-before-jumping-ship-to-easyjet-says-flight-attendant/

Koupě letenky se provádí online na stránce  https://www.ryanair.com/cz/cs/. Pokud nepoužijete některý z vyhledavačů, vyplatí se vědět, odkud a kam je možné letět. V poslední době Ryanair rozšiřuje spoji nabídku, takže se může měnit. Původně začal létat Ryanair z Brna, dnes už využívá čtyř letišť do různých destinací po Evropě:

 • Praha – Barcelona, Boloňa, Brusel (Charleroi), Budapešť, Dublin, Edinburgh, Eindhoven, Krakov, Londýn (Stansted), Liverpool, Madrid, Málaga, Milán, Řím (Ciampino),Trapani
 • Brno – Londýn
 • Ostrava – Londýn, Milán
 • Pardubice – Londýn, Alicante (od 26. března 2018)

Tato místa ovšem nemusí být cílová, protože Ryanair spojuje celkem 87 míst v Evropě a při spolupráci se španělskou Air Europa i 33 zemí. Celkově provozuje neuvěřitelných 2000 letů DENNĚ! Jen je potřeba dobře si lety napojit, i když větší mezera mezi příletem a odletem nevadí, my ji vyplňujeme průzkumem netradičních lokalit (při poslední cestě Charleroi a Liverpool)

Letenky vycházejí cenově velmi dobře v porovnání s jinými společnostmi, často se dají opravdu sehnat letenky v ceně od 100 Kč za jeden směr! Jen to chce trpělivost, časovou flexibilitu a trochu štěstí. Ceny letenek se mění podle data odletu i podle času, který do odletu zbývá. Jen pro představu: pokud byste chtěli v blízké době navštívit Londýn a využili let Pardubice – Londýn Stansted, ceny se pohybují do 259 Kč (odlet 16. prosince), 799 (9. ledna), 1179 (6. ledna), 2399 Kč (28. prosince) až po 3459 (2. ledna). Ovšem nejlevnější odlet není nutně výhra, nemusí k němu existovat také levný návrat. Cesta zpět před Vánoci je to nejdražší, co na této lince můžete najít – 5479 Kč (23. prosince). Ideální je, pokud člověk může odletět kdykoliv ve zvoleném období a podle toho nakombinovat cenu tam i zpět. V případě letu s přestupem to představuje opravdu velký a složitý hlavolam srovnatelný s hard sudoku, protože lety s přestupem dlouho neexistovaly. Od jara 2017 začaly aerolinky Ryanair nabízet první garantovaný přestup v Římě na Fuimicinu (z ČR se ale létá na Ciampino) a další místa budou přibývat.  A ještě jedno pozor: Pokud byste potřebovali letenku přebookovat, počítejte s mastnými poplatky ve výši 30 €- 60 € u změny data a 110 €, pokud byste chtěli převést letenku na někoho jiného (tj. změna jména),samozřejmě mimo Flexi Plus. Veškeré poplatky se vyplatí prostudovat dopředu tady, některé jsou skutečně neočekávané.

Shrnutí:

Pokud se skutečně potřebujete levně dostat na místo určení, může být Ryanair dobrou volbou, některé jejich ceny jsou bezkonkurenční. Nepočítejte se službami nebo si za ně připlaťte. Každopádně – dopředu si vše prostudujte, ušetříte si tak peníze i nervy.