Novým Zélandem v zimě- Napier ve stylu art deco

Už od rána nám počasí docela přálo. Mraky sice nezmizely, ale na déšť to také nevypadalo. Předpověď byla slibná, tentokrát jsme snad cíl vybrali dobře. Zamířili jsme k moři, konkrétně do velké zátoky Hawks bay. Projížděli jsme typickou zélandskou krajinu – zvlněné zelelé pastviny rozdělené stromy, často zastřižené jako živý plot, jen klidně 8 metrů vysoký. Mezi tím osamocená farma nebo pár domů. Já jsem snad za celou dobu na Zélandu neviděla normální zorané pole. Jak jsme se přiblížili k pobřeží, pastviny částečně vystřídali vinice a ovocné sady, ale pole zase žádné. 

Pro milovníky vína na Severním ostrově je důležité město Napier. Nás ovšem více zaujala jeho historie. Mimo největších měst Aucklandu, Wellingtonu a Christchurch jsou si města a městečka podobná jak vejce vejci. Nepříliš vysoké dřevěné domy, kostely různých církví, které se zvenku moc neliší vzhledem, jedna širší hlavní ulice, hodně podobná městům, jak je známe z filmů o americkém Divokém západě. Většinou nic, co by nás přimělo zastavit a vystoupit z auta. Napier vypadal podobně až do roku 1931, kdy centrum města zasáhlo silné zemětřesení a srovnalo ho se zemí. Městská rada se rozhodla vybudovat centrum znovu, tentokrát podle jasného plánu. Všechny stavby vznikly ve stejnou dobu, a díky tomu také ve stejném stylu – Art Deco. Město si zachavalo jednotnou podobu dodnes, přestože i tady postavili hodně moderních budov. Napier má prostě svůj šmrnc a nostalgii, díky tomu přitahuje umělce i turisty. Historické centrum končí na nábřežní kolonádě, pak už jen dlouhá pláž s tmavým pískem a nekonečné moře. 

Celé odpolene jsme se courali po městě, takže bylo ještě před večerem protáhnout při výšlapu nahoru. Kousek za městem se vypíná 400 metrů nad okolní rovinu kopec Te Mata, což z něj dělá populární vyhlídku na město při západu slunce. Na vrchol vede silnice, ale to by byla nuda, když je tu spousta pěšinek vedoucí lesem i přes skály. Výhled stojí za trochu námahy, celý záliv Hawk´s Bay vám leží u nohou.

Na nocování využíváme povolený free camping, parkujeme přímo na pláži a do snů nám vstupuje pouze šumění příboje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *