Na cestě k protinožcům – Doha

Při přesunu na letiště jsme použili sofijské metro a byla to naprostá pohoda. Za 1,60 leva (krát 13 Kč = 21Kč) za půl hodiny z centra.  Lístky se dají koupit u paní v okýnku nebo v automatu. 

Metro pohodlně až na letiště

Na pokračování naší cesty jsme se svěřili do rukou kvalitní letecké společnosti – Qatar Airways. Nejdříve jsem se přesunuli do hlavního města Kataru, do Doha. Zde jsme měli času dost na to, abychom využili možnosti opustit letiště a vydat se autobusem (klimatizacovanou teplotou, kterou popsala jedna z průvodkyň jako ukrajinské léto) na organizovanou prohlídku města, kterou pořádala letecká společnost.

Přímo u odletových bran stánek Discover Qatar

Vyřídili nám dočasné vízum na opuštění terminálu, jinak bychom ho museli mít už z domova. Sraz byl už hodinu před začátkem, ovšem museli jsme projít celým letištěm, absolvovat imigrační kontrolu i průchod bránami, tak to bylo akorát. V poledne ukazovaly teploměry 47 st., v osm hodin večer snesitelnějších 36. Byla sice tma, takže se špatně fotilo, ale zase jsme mohli opustit klimatizovaný autobus bez okamžitého roztavení. I tak bylo vedro. Paní průvodkyně původem z Filipín vyprávěla spoustu zajïmavého o životě v Kataru i o budovách kolem. Třeba že zde žije asi 50% Katařanů a 50% cizinců, většinou z Indie, Pákistánu, Nepálu, Afghánistánu a Filipín. Původně chudá země, která žila z rybaření a lovu perel, nesmírně zbohatla po objevu nalezišť ropy a zemního plynu. Od britského protektorátu se osamostatnila v roce 1971 a nevstoupila ani do vznikajících Spojených arabských emirátů. Všechny moderní stavby mají jedno společné – byly postaveny po roce 2010.

dig

My jsme se pokochali výhledem na nádherně osvětlené obchodní centrum města – Downtown. Katar se snaží vyrovnat svému bohatšímu sousedovi  – Emirátům, například i tím že i v Doha najdete umělý ostrov pojmenovaný The Pearl (Perla), kde jsou soukromé rezidence i luxusní obchody. Projeli jsme okolo zajímavého muzea Národní historie a zastavili se v Národním kulturním centru, kde se stavby inspirovaly jak tradičním stylem, tak i starým Římem. Velký trh (souk) byl celý předělaný, až ztratil na zajímavosti.

Pigeon Tower – místo, kde žijí holubi

Ale o to víc mě fascinovaly sloupy osvětlení hlavní silnice k letišti, které byly popsány texty z koránu (ano, Katar je přísně muslimská země, ale zároveň přistěhovalci z celého světa jí dávají kosmopolitní ráz). Sloupy měnily barvy od žlutou přes červenou a modrou až k jasně zelené, celá paráda je poháněna soláry. A důvod? Aby měli turisté vzpomínky. Bylo vidět, že se celá země připravuje na nejspíš největší úkol v histori. Bylo jí přiklepnuto pořádádání Mistrovství světa ve fotbale v roce 2022. Na bývalou chudou pouštní zemi obrovský úspěch. Všechno, co jsme viděli svědčí o tom, že když se do něčeho pustí a nelituje energie ani peněz, výsledky jsou výborné. Budu jim přát, ať vše dokonale zvládnou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *