Návštěva španělského baru je vždycky zážitek. Už to sice nevypadá jak na počátku 90tých let, kdy jsme navštívili Španělsko poprvé. Po zemi pod stoly se válely nedopalky cigaret (a to kouřil v baru snad každý), párátka a napichovátka ze špejlí, ubrousky i zmačkané papíry, slupky z olupované slunečnice. Každou chvíli vzala obsluha velké koště a uklidila, po chvíli to mohla zopakovat. Dneska už jsou bary uklizené pořád, zážitek z chuti zůstal.
Tradičně se zde pije víno, ale nebývá problém dát si i točené pivo. Ale ta největší lahůdka je určitě tapas. Na malých talířcích jsou podávány malé porce rozmanitého jídla jako jednohubky. Nejčastěji si můžete vybrat u pultu, kde jsou vystaveny, takže ani nemusíte vědět, jak se správně jmenují, stačí, že se vás zaujmou na pohled.
Každý bar má své vyhlášené speciality, které nenajdete nikde jinde. Nejčastěji se podává sušená šunka jamón, lomo embuchado (zvláštní šunka z hřbetu sušená v přírodním střívku), nakrájené salámy a klobásy (chorizo, salchichon, fuet…), plátky různých sýrů, pečená nebo naložená zelenina, oříšky, pistácie, slunečnicová nebo piniová semínka, olivy. Na pobřeží samozřejmě nechybí plody moře – malé opečené sarinky, ančovičky, mušle, fritované kalamáry a různé saláty z plodů moře, třeba salát z chobotnice. Nesmím zapomenout ještě na lahůdky z brambor, které si dáváme pravidelně. Tortilla de patatas (recept z pořadu Kluci v akci) je placka z opečených kousků brambor zalitých vejci, dá se jíst teplá i studená. V rámci Španělského týdne ji prodává balenou i Lidl, ale není to ono. Jednou za čas si ji připravujeme i doma, tak pototm přidám recept i fotky. Pokud větší kusy brambor osmaží a přelijí je pálivou omáčkou, říká se tomu papatas bravas (recept na Apetitu). Pro Kanárské ostrovy jsou typické papas arrugadas (recept na Labužníkovi), které se vaří neloupané v extrémně slané vodě, takže je potom slupka pokrytá vrstvičkou soli. Podávají se s lehce pálivou omáčkou mojo rojo. Milovníci pálivých papriček nesmí určitě vynechat pimiento de padron (recept na Prima Fresh), zvláštní galicijské papričky, z nichž pálí jen některá, a ty se grilují nebo smaží. Nejobyčejnější tapas představuje lehce opečená bagetka potřená rajčatovou omáčkou, ty jsou někdy podávány zda k pití zdarma.
Naši kamarádi Petr s Hankou se vrátili z Kanárů s čerstvými zážitky z vynikající španělské kuchyně, a tak už připravili studený salát z chobotnice. Čerstvou chobotnici těžko seženete, ale mražená je v nabídce Makra. Kdybyste chtěli tento salát také ochutnat, zde je recept. Mraženou chobotnici rozmrazíme a vyčitíme (vyndáme oči, „zobák“ a vnitřní blánu, pokud zůstala uvnitř). Celou dáme uvařit, v papiňáku stačí 15 – 20 minut, aby byla měkká. Po vychlazení ji nakrájíme na malé kousky. Přidáme k ní na jemno nakrájenou červenou cibuli, papriku různé barvy, ať je salát veselejší, a naťovou petrželku. Pak už je zbývá osolit a opepřit, zakápnout vinným octem a oliváčem a promíchat. Před podáváním spolu s pečivem necháme salát aspoň dvě hodiny odležet.