Všechny krásy Kypru – Starobylá města na pobřeží

Larnaka

Larnaka bývala jen jedním z mnoha menších přímořských letovisek až do rozdělení ostrova v 70. letech. Poté přestalo fungovat mezinárodní letiště v Nikosii, a tak se hlavním letištěm ostrova, kam přilétá valná většina turistů, se stala Larnaka. Stejně tak stoupl význam místního přístavu, který drží druhé místo za Limasolem. Město, kde dnes žije na 80 tisíc obyvatel, má ale za sebou dlouhou historii, prokazatelně existovalo už ve 14. století před naším letopočtem jako mykénská obchodní osada. Později tu byla fénická kolonie s názvem Kart-Hadašt, řecky se město nazývalo Kition. Jeho pozůstatky si můžete prohlédnout archeologický park s vykopávkami. Nenavštívíli jsme ho, protože na Kypru se nachází mnohem zajímavější památky, ale pokud zůstanete ve městě, můžete si ho prohlédnout. Z významných obyvatel Kitionu stojí za zmínku řecký filozof Zenón mladší, představitel stoicismu.

S Larnakou je ovšem spojen ještě jeden příběh, jehož hrdinu zná snad každý. Lazar, bratr Panny Marie, byl Ježíšem vzkříšen 4 dny po smrti a stal se tak symbolem vzkříšení. Později byl vyhnán z rodné Palestiny a usadil se na Kypru právě ve městě Kition, dnešní Larnace. Zde 30 let působil jako biskup a byl zde také pohřben, nad jeho hrobkou byl vystavěn kostel sv. Lazara ( Agios Lazaros). Později jeho ostatky nechal vyzvednout byzantský císař Leon VI. Moudrý a přesunul je do  Konstantinopole. Po dobytí města křížáky v roce 1204, byly znovu odvezeny, tentokrát do francouzského města Marseille a následně do burgundského kláštera sv. Lazara, kde mají být dodnes. Obyvatelé Larnaky ovšem tvrdí, že světcovy ostatky ostrov nikdy neopustily. Byly zaměněny za falešné, které si císař odvezl. Dlouho to bylo považováno pouze za pověst, ale při požáru kostela sv. Lazara v roce 1970 byla nalezena podzemní krypta s několika kamennými sarkofágy. Na jednom z nich je nápis „Lazaros“. Lebka je dnes vystavena v kostele pod zdobeným baldachýnem. Zatím se nepodařilo ověřit, komu patří, ale je to zajímavá okolnost. V interiéru tohoto trojlodního kostela najdeme nádherný vyřezávaný ikonostas zdobený zlatem z 18. století i byzantské ikony ve stříbrných rámech osvětlených plamínky mnoha svíček. Nenápadný vstup do krypty se nachází po pravé straně ikonostasu.

Na náměstí kolem kostela jsou kavárny, restaurace i diskotéky, my jsme ovšem zamířili do nedaleké ulice Valsamaki. Vede od kostela k moři a je zde řada bister, kam chodí i místní, aby si dali autentické jídlo za snesitelné ceny. Pokud nepotřebujete luxus, je to ideální místo, kde se najíst po kypersku. Dávat si na Kypru pizzu nebo hamburger považuji za zbytečné. Tady mají čerstvíé ryby, souvlaki, haloumi, kleftiko, vše se spoustou zeleniny.

Na konci ulice u pobřeží najdete pevnost, která pochází ze 14. století a navázala na původní malou byzantskou stavbu. Chránila město a přístav, který byl po okupaci Famagusty dokonce nejvýznamnější v celém Kypreském království. Po ztrátě významu města 100 let až do roku 1948 fungovala jako britské vězení. V současnosti se zde nachází Muzeum středověku a je odsud hezký výhled na město a nedaleký přístav. Na jih od pevnosti se rozkládá turecká čtvrť Skala, kterou místní Turci opustili v roce 1974 při rozdělení ostrova.  Teprve v nedávné době se začala rekonstruovat a její krása vábí umělce a řemeslníky, vyrábějící především keramiku.

Ještě o kousek jižněji se můžete vykoupat na známé pláži Mackenzie. Navazuje na ni moderní turistická čtvrť se spoustou hotelů a restaurací. My jsme vyzkoušeli výbornou rybí restauraci Salamis za hotelem Flamingo, kde si můžete dát třeba i rybí meze. Na druhou stranu od pevnosti tj. směrem na sever, začíná hlavní městská pláž Finikoudes a palmová kolonáda, v sezóně tu bude pořádný nával, ale mimo je to ideální místo na procházky nebo hry. U sochy benátského lva začíná molo, nezapomeňte se projít až na konec, uvidíte nábřeží města z jiného úhlu. Přestože směřuje na východ, turisté se zde scházejí večer na západ slunce za městem.

Až budete odjíždět z larnackého letiště do města, budete míjet velké plochy solných jezer. Jejich mělké vody se staly zimovištěm pro tisíce ptáků, z nichž nejviditelnější jsou velká hejna růžových plameňáků. V létě jezera vysychají, ale ve zbytku roku tam prosakuje slaná voda z nedalekého moře. Kdysi se zde sůl i těžila, ale v současnosti patří už jen ptákům. Můžete zastavit u silnice na několika malých parkovištích, nebo dojet k mešitě Hala Sultan Tekke. Malá mešita ze začátku 19. století není nijak zajímavá, ale u východní zdi je pohřbena Umm Haram, což z místa dělá jedno z nejposvátnějších míst islámu. Byla to teta (někde jsem našla dokonce i kojná) proroka Muhameda, která zemřela v polovině 7. století při islámském dobývání Kypru. Můžete zdarma vstoupit do mešity i k hrobce, ale velmi přísně zde dohlížejí na patřičné oblečení. Je potřeba mít zakrytá kolena a ramena, v případě potřeby se můžete zakrýt třeba neprůhledným šátkem. Nezapomeňte si sundat obuv než vstoupíte dovnitř. Po tureckých vládcích města se tu dochovala ještě jedna monumentální památka. V 17. století nechali zbudovat Kamares (Bekir Pasha) akvadukt, který přes 75 oblouků přiváděl do města vodu z řeky Thrimitus. Dodnes stojí asi polovina délky.

Lemesos (Limassol)

Druhé největší město Kypru se nazývá Lemesos, u nás je známější starším anglickým názvem Limassol. Znalci fotbalu ho určitě zaregistrovali, neboť v tomto klubu působila velká řada českých hráčů i trenérů, např. Dušan Uhrin st. a ml., František Cipro nebo Josef Pešice. Dnes je to druhé největší město na Kypru, kde žíje více než 200 tisíc lidí. Po odtržení severu Kypru zde byl rychle vybudován přístav, který se rychle stal nejvýznamnějším na ostrově. Jen pro zajímavost, Kypr má 10. největší obchodní loďstvo na světě, což je na tak malý stát těžko uvěřitelné. Ve městě najdeme přístavy dva. Starý přístav ve městě využívají především jachty (těch je tu nejvíce na Kypru) a rybáři. Nový přístav je více na západ a slouží především obchodu, ovšem přistávají zde i dopravní lodě např. z Pirea. I velké výletní lodě na plavbě Středomořím zde mají svou zastávku.

Město má moderní čtvrti moderních mrakodrapů, kde sídlí řada zahraničních firem. Po rozdělení ostrova jsem přišly tisíce Řeků ze severu ostrova a postaraly se o velký rozvoj finančnictví, služeb i průmyslu. Celkově se dá říct, že to je spíše moderní a rušné město s bohatým nočním životem, kde navíc nechybí hezké pláže. Místní i turisté ve každý večer potkávají na kolonádě v pobřežním parku, který začíná u starého maríny. Je zde mnoho kaváren, barů a bister. Pozorují lodě mířící do přístavu, sledují sílu vln a obdivují řadu soch a moderních artefaktů. Přímo u přístavu vzniklo centrum s restauracemi a zábavními podniky, my jsem tu zažili dokonce pouťové atrakce. Na kolonádu navazují městské pláže s jemným šedým pískem s oblázky a vedou dalších 10 kilometrů na východ.

Město má ale pochopiteně za sebou dlouhou historii. V roce 1191 byl ostrov Kypr dobyt Richardem Lví srdce v rámci 3. křížové výpravy. Prodal ho templářům a ti ho přenechali bývalým vládcům Jeruzalémského království, konkrétně Kvidovi z Lusignanu. Jejich rod zde vládl až do roku 1474, kdy byl Kypr dobyt Osmany. V 16. století Arabové několikrát pobořený hrad obnovili do podoby, ve které ho můžete vidět dnes. Můžete si zde prohlédnout muzeum středověku. Zajímavostí je, že se zde měl oženil anglický král Richard Lví srdce s španělskou princeznou Berengarií Navarrskou a korunovat ji zde na anglickou královnu. Hrad se fotil opravdu špatně, takže žádná z fotek neukazuje téměř nic. Dovolila jsem si aspoň stáhnout ilustrační snímek z Wikipedie.

Otevřeno denně Po – So 9 – 17, Ne 9 – 13; vstupné 4,50; http://www.mcw.gov.cy/mcw/DA/DA.nsf/All/DD4AB9315D5AA70D42257A7F003594EA?OpenDocument

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Limassol_01-2017_img21_Castle_exterior.jpg

Symbolicky se kousek od sebe nachází dvě stavby symbolizující dvě náboženství, která se na Kypru několikrát vystřídala. Velká mešita Cami Kebir s výrazným minaretem je z 1. poloviny 19. století, byzantská katedrála Agia Napa s kopulí a dvěma věžemi v průčelí byla postavena ještě o 100 let později. V jejich okolí najdete příjemnou starou část města se spoustou obchůdků a restaurací, určitě byste neměli minout místní tržnici s velkým výběrem sýrů.

Limassol je považován za centrum kyperských vín, na za září se zde koná velký festival vína. Ve městě sídlí fírma KEO, největší zdejší výrobce vína i piva. Jejich víno jsme nezkoušeli, ale určitě bych doporučila spíše nějaké menší vinarství. Naopak pivo KEO bylo super a určitě překonává všechna piva, která jsme v celém Středomoří vyzkoušeli. Dokonce kdybych si měla vybrat, jestli si dám Heineken nebo KEO, volím pivo z Kypru.

Paphos

Paphos trochu narušuje představu o uspořádání pobřežních letovisek. Původné staré město Kato Paphos (Dolní) se rozkládalo na rovině u moře, byl několikrát poničen zemětřesením i nájezdy od moře. Novější část Pano Paphos (Horní) se rozkládá na kopci asi 2 km od pobřeží a žije zde na 30 tisíc obyvatel. Sem se město přestěhovalo v byzantské době, když zdejší města napadali Arabové. Dnes je pro turisty atraktivní opět dolní část, protože jsou zde pláže, hotely, pobřežní kolonáda s mnoha restauracemi a kavárnami, prodejnami suvenýrů. Nábřežní korzo končí v přístavu, který střeží pobřežní pevnost. Tu na počátku 13. století nechali vybudovat křižáci a do dnešní podoby ji přebudovali Turci. Právě u pevnosti se každý večer schází turisté, aby pozorovali krásný západ sunce nad mořem.

Hned vedle byly objeveny pozůstatky antického města. O starověkých památkách se tu nevědělo až do roku 1962, kdy byly prováděny kousek od pobřeží stavební práce. Byly nalezeny základy římských vil pocházející z 3. – 5. století. Uchvátí vás nádhernými mozaikovými podlahami s převážně mytologickými výjevy, které podle nich dostaly názvy Dům Dionýsa, Orfea, Thesea a Aiona. Mozaiky navíc ukazují běžný život zdejších lidí, ale také lidské vztahy nebo zvířata. Místy můžete objevit i zbytky starších – helenistických – staveb. Vykopávky si dnes můžete prohlédnout v rozlehlém archeologickém parku, který zahrnuje i pozůstatky Odeionu (římského divadla) a hradu Saranta Kolones. Ve 12. století ho nechali vystavět křižácký rod Lusignanů, už v roce 1222 byl zničen zemětřesením. Nad areálem ční jako výrazná orientační bod bílý maják, který nechali vybudovat Britové.

Otevřeno denně, v létě 8:30 . 19:30, v zimě 8:30 – 17; vstupné 4,50; https://www.visitpafos.org.cy/a-proud-heritage/archaeological-sites/


Na východ od parku se nachází kostel Agia Kyriaki z 12. století, který byl vybudován na místě raně křesťanské baziliky, která se svými sedmi loděmi byla největší na Kypru. V jeho okolí jsou k vidění její pozůstatky včetně mozaik s náboženskými motivy z 4. století. Určitě vás zaujme i sloup stojící před kostelem, o kterém se vypráví, že zde byl bičován apoštol Pavel, když připlul na Kypr. Nedaleko se rozkládají i římské katakomby se svatyní sv. Solomony s freskami z 12. století. V sousední jeskyni je nádrž s údajně zázračnou vodou.O 3 kilometry dál na západ najdeme velmi zajímavé původní pohřebiště. Do pobřežního měkkého pískovce byly vyhloubeny skalní hroby, do kterých byli místní obyvatelé ukládáni v době od 3. století před naším letopočtem do 3. století našeho letopočtu. Kvůli výstavnosti a bohaté výzdobě byly nazvány Hrobky králů, dnešní názory předpokládají, že sloužili k pohřbům nikoliv králů, ale bohatých měšťanů. Některé hroby jsou podobné spíše přírodním skalám, některé přesně napodobují domy pro živé, s centrálním sloupovým atriem a bočními místnostmi k uložení mrtvých. V římské době toto místo využívali pronásledovaní křesťané. Většina výzdoba byla ukradena, areál byl využíván jako kamenolom, ale i tak je to nesmírně zajímavé místo. Archeologické památky Paphosu se pro svoji unikátnost v roce 1980 dostaly pod ochranu UNESCO.

Otevřeno denně, v létě 8:30 . 19:30, v zimě 8:30 – 17; vstupné 2,50; https://www.visitpafos.org.cy/a-proud-heritage/archaeological-sites/

Pokud chcete přehlédnout celý Paphos, vyjděte si na vyhlídku poblíž kostela Agios Thodoros v Horním Paphosu, kterému místní říkají také Ktimu. Kostel je sice nejstarší v této části města, ovšem pochází až z roku 1896. Vedle něj stojí Biskupský palác v byzanstkém slohu s arkádami. Směrem na hlavní náměstí minete Národopisné muzeum i přes skleněný chodník uvidíte i vykopávky. Na náměstí se nachází řada neoklacististních staveb, především radnice a knihovna, v podobném duchu jsou vystavěny i školy lemující severní stranu. Zbytek náměstí tvoří rozlehlý park s vysoými stromy, pod kterými se určitě krásně sedí v parném létě. Západněji tvoří Horní město nedávno opravené domy v úzkých klikatých uličkách, nachází se tu i mešita, turecké lázně a řada menších kostelů. V Paphosu se nachází druhé z kyperských letišť, které využívají spíše charterové lety cestovních kanceláří. Plážoví turisté si mohou vybrat klidné městské pláže a mísné písčité pláže na jih od města, západní pláže jsou divočejší s většími vlnami. Pokud by vám mořské radovánky nestačily, od května do října můžete navštívit Paphos Aphrodite Water Park. Je to největší vodní park na Kypru s jedinečnými atrakcemi, např. nejdelší jízdu na raftech v Evropě. Všechna důležitá místa spojují městské autobusy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *