Proč navštívit andaluskou Rondu, bílé město přervané kaňonem?

Jsou města, která jsou krásná svými stavbami, a jsou města, která mají nádhernou polohu. Andaluské město Ronda neuvěřitelně spojuje obě tyhle možnosti. Řeka Guadelevin se ostře zařezává do skály a vytváří úzký kaňon zvaný El Tajo o hloubce sto metrů, který rozděluje město na dvě části spojené fantastickým mostem Puente Nuevo. Ronda vlastně znamená obklopená horami, tady je to Sierra de las Nieves, její poloha ji velmi dobře chránila před nepřáteli. Původ města se předpokládá už v římské době, ale největší rozkvět zažilo za Maurů, kdy představovala kulturní centrum Arabů, plné mešit a paláců v tzv. maurském stylu. Po ovládnutí města křesťany pokračoval rozvoj v renesančním a barokním stylu. Staré město je plné křivolakých uliček s kamennými paláci a kostely, bílými domy a malými náměstíčky, se spoustou krámků se suvenýry a skvělými restauracemi s tapas. V sezóně je jistě rozpálené sluncem a přecpané turisty, my jsme si mimo sezónu (začátek února) užívali klidu. Bohužel, památky byly zavřené, takže jsme vše obešli, ale neměli jsme možnost vstoupit. Několik fotek z interiérů je proto stažena z Wikipedie.

Jardines de Cuenca v kaňonu

Co v Rondě neminout:

  • Palacio de Mondragón byl postavený v roce 1314 pro maurského krále Abb al Málika, z venku vypadá nenápadně, uvnitř má krásný, bohatě zdobený vnitřní dvůr. V budově můžeme vidět původní stropy, okna i dveře, keramické obklady a mozaiky. Ze dvora se dá vstoupit do krásné zahrady v arabském stylu s fontánami. Palác dnes slouží jako místní malé muzeum, v zahradě se pořádají svatby nebo výstavy soch pod šiřám nebem.
Elliott Brown from Birmingham, United Kingdom, CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0, via Wikimedia Commons
froderamone from Oslo, Norway, CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0, via Wikimedia Commons
José Luis Filpo Cabana, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons
  • Palacio del Rey Moro (Palác arabského krále) se šplhá přímo z údolí řeky, je zasazený přirozeně do skály v celé její výšce. Dlouhá století přestaveb se podepsala na jeho nepravidelném půdorysu a rozdílných výškách, ovšem původ je určitě arabský. Dochovala se i původní veliká zásobárna vody s pumpou ovládanou původně křesťanskými otroky, ke které je přístup z balkonových zahrady z kaňonu. Hlavní místnosti se říká Pokoj tajemství, protože má specifickou akustiku, která umožňuje slyšet šeptání lidí stojících u protilehlých stěn, jež nemůže slyšet člověk stojící uprostřed. Zahrady spolu s fontánami byly vybudovány v roce 1912 jako kombinace francouzského a arabského vzoru…
Palacio de Ray Moro (vlevo)
CASAREYMORO, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons
  • Z arabských dob se zachovaly pozůstatky arabského opevnění na jižní straně města, brána Puerta de Almocabar i minaret, který byl později připojen ke kostelu San Sebestian (oboje mi snědl foťák).
  • Arabské lázně z 13. – 14. století jsou nejlépe dochovanými lázněmi na Pyrenejském poloostrově. Nacházejí se mimo původní arabskou medinu. Podle římského vzoru dodržují rozdělení na zónu s chladnou, teplou a horkou vodou, kterou uvádí do pohybu hydraulický pohon.
Původné arabský minaret u kostela San Sabastian
Klaus Graf, CC BY-SA 2.5 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5, via Wikimedia Commonsn
Puerta de Almocabar, za hradbami kostel svatého Ducha
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ronda-Iglesia_del_Espiritu_Santo,_Puertas_de_Carlos_V_y_de_Almocabar.jpg
Arabské lázně
Julia Kostecka, CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0, via Wikimedia Commons
  • Kostel Santa María la Mayor se nachází na místě původní hlavní mešity, ze které se dochoval oblouk mirhabu a část zdi pokrytá arabskými rostlinnými ornamenty je skrytá v sakristii. Stavba započala po dobytí města katolickými králi v roce 1485 až do 17. století především v renesančním stylu. Zvláštní je dvoustupňový chór z ořechového a cedrového dřeva.
  • Radnici najdeme na stejném náměstí Duchess of Parcent Square jako kostel Santa Maria la Mayor. Obrovská třípatrová budova byla vystavěna v 18. století na místě kasáren a její fasádě dominují kamenné oblouky kolem oken.
  • Palacio del Marqués de Salvatierra má zajímavou barokní fasádou s korintskými sloupy a balkóny typickými právě pro Rondu. V průčelí jsou velmi nezvyklé sochy čtyř nahých dětí. Erb nad štítem patří rodině Vasca Martína de Salvatierra, zástupci královské moci po dobytí města katolickými králi v roce 1485. Jinak uvnitř je palác strohý.
  • Most Puente Nuevo je dobře rozpoznatelným symbolem města. Jeho oblouk se klene ve výšce 98 metrů nad údolím řeky Guadelevin. Byl postaven v roce 1793. Nový se mu říká proto, že nahradil most postavený o šedesát let dříve, který pod svojí vahou spadl. Určitě stojí za to spustit se po cestičkách na dno rokle El Tajo a podívat se na něj odspodu. Most prý sloužil také jako městské vězení, naposledy v době občanské války, což popisuje Hemingway v knize Komu zvoní hrana.
  • Ještě dříve existoval přes řeku Guadelevin most, kterému se dneska říká Starý, neboli Puento Viejo. Překlenuje tok řeky ve výšce 10 metrů a předpokládá se, že byl vybudován už za Římanů. Pravděpodobnější je ovšem jeho původ z maurských dob. Několikrát byl smaten povodní, jeho současná podoba pochází z roku 1616. O malý kousek dál po toku stojí nejstarší most – římský, který v současnosti prochází rekonstrukcí.
Za mostem veliký klášter Santo Domingo
Starý most a v průhledu most římský
https://en.wikipedia.org/wiki/Puente_Viejo
Oblouk Puerta de los Molinos y Arco del Cristo, původní západní průchod v hradbách
  • Nejvýznamnější památkou na nové, obchodní části města za mostem je Býčí aréna (Plaza de Toros). Pro milovníky býčích zápasů představuje jedno z nejdůležitějších míst už od roku 1785 a je jednou z nejstarších ve Španělsku. Zajímavostí je, že se zde začal využívat k zápasům i kůň. Má průměr arény 66 metrů a zápasy může sledovat 5 tisíc diváků. Součástí arény je i muzeum Museo Taurino, kde si můžete prohlédnout vše, co s tímto fenoménem souvisí – nádherně zdobené oblečení, fotografie i informace o úmrtích toreadorů. Historickou atmosféru si můžete vychutnat v měsíci září, kdy nastupují ve stejných kostýmech, jaké znáte např. z obrazů Goyi.
https://reproarte.com/es/seleccion-de-temas/a-estilo/clasicismo/la-muerte-de-un-torero-detail

Ronda stojí určitě za návštěvu, takže pokud pojedete na jih Španělska za sluncem, určitě zavítejte. Od Malagy, kam lítají nízkonákladovky Ryanair, Wizzair nebo SmartWings, je to 100 kilometrů na západ. My bychom tu určitě strávili víc času a ochutnali i spoustu s skvělého tapas v místních barech (více třeba tady https://karinsubrtova.cz/tapas-a-recept-na-salat-z-chobotnice-navic/).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *