Novým Zélandem v zimě – Auckland

V Acklandu jsme přistávali, takže to bylo místo, kde se naše noha dotkla země protinožců, ale protože jsme ihned pelétali na Jižnéí ostrov, viděli jsme z něj jen letiště. Na konci naší cesty přišel čas se s ním konečně seznámit.

Auckland, to je moře, jachty a Sky Tower

Někdy se říká, že Auckland je největší vesnice na světě, protože na dvojnásobné rozloze Londýna žije jen 1,5 milionu lidí. Při pohledu z výšky se potvrdí, že město s výškovými budovami tvoří pouze docela malé centrum a lidé žijí rozesetí na předměstích s rodinnými domky. Z nadhledu si také můžete všimnout, že se město rozkládá na spoustě zajímavých „kopečků“, tedy bývalých sopek. Vše doprovází voda, protože snad odevšad je na dohled mořská hladina. Nejlepší výhled poskytuje dominanta města, 328 metrů vysoká televizní věž Sky Tower s vyhlídkovou plošinou ve 220 metrech (vstupné 32 NZD). Už jsme byli i výše, ale to nic nemění na faktu, že to je nejvyšší stavba na celé jižní polokouli. Pro někoho může být zážitek projít přes prosklenou podlahu, pro ostatní se nabízí skočit z věže tzv. Sky Jump nebo obejít plošinu zvenku přivázaní na laně ve výšce 192metrů, čemuž tu říkaji Sky Walk.

Prosklená podlaha

Centrum Aucklandu se nachází v okolí Queen Street, Victoria Street a Aotea Square. Zde se nachází spousta obchodů a restaurací. Nám se líbil Albert park s fontánou, obrovskými stromy a palmami, v létě tu kvete spousta květin. Probíhala tu nějaká umělecká akce, takže zde vystavovali různé výtvory a hráli na hudební nástroje.

Kombinace staršího s novým
Sky Tower je opravdu vidět odevšad
Všude se staví…
Hned na dohled centra stojí tradiční předměstké dřevěné domečky.

Další zajímavostí je Auckland Museum, které se věnuje přírodě Nového Zélandu a jeho poznávání. Součástí je památník na účast novozélandských vojáků ve světových válkách. Největší část je věnována domorodým Maorům a jejich kultuře, v sezéně se zde předvádějí kulturné vystoupení. Nejspíš stojí za prohlídku, nám nezbyl čas. Zélanďané mají vstup zdarma, cizinci platí 25 NZD,

Auckland Museum

Na jednom z předměstí se nachází One Tree Hill, významné místo pro Maory i ostatní Zélanďany. Je to vlastně vrcholek jedné z mnoha aucklandských sopek, na vrchu které je vystavěný obelisk. Vyhlídka nabízí spoustu zajímavých pohledů na město. V okolním parku je několik historických staveb, mimo jiné i hvězdárna, určitě zajímavé místo třeba na piknik. Podobné místo s krásným výhledem je další sopka Mount Eden.

My zaparkovali na free kempu ve Westhaven Marina, kousek od Harbour Bridge, na kterém celou noc proměňovaly barvy nasvícení. Bývalý přístav v okolí prožívá velkou rekonstrukci, přibývají moderní kancelářské budovy i obytné domy, přímo u kotviště jachet. Funguje tu také tržnice s rybami a malé restaurace, které se zaměřují na ryby a plody moře. Moře je vždy nablízku.

Skvělé bydlení pro ty, kteří chtějí mít svoji jachtu na dohled
Westhaven Marina

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *