Tradiční ukrajinská delikatesa: Ten pravý boršč

V poslední době jsme ochutnali několik originálních jídel z Ukrajiny, takže jsem si vyžádala recepty.

Základem boršče je silný vývar, takže začneme tím, že do 2.5 – 3 litrů studené vody dáme vařit půl kilogramu vepřového masa s kostí a ochutíme bobkovým listem. Necháme vařit aspoň 2 hodiny, aby se udělal silný vývar. Maso obereme od kosti, nakrájíme na kostičky, vrátíme k vývaru a pokračujeme ve vaření.
Zatím co se táhne vývar, přiipravíme si zeleninu. Mrkev nastrouháme na největších dírkách struhadla, řepu jemněji. Na pávni osmahneme nakrájenou cibuli, ke které přidáme mrkev a o chvíli později i řepu. Hned po ní přilejeme lžíci octa, aby řepa si zachovala krásnou červenou barvu. Po osmažení přidáme 2 lžíce rajčatového protlaku, přilijeme trochu vývaru na rozředění a asi 10 minut povaříme.

Do masového vývaru dáme na kostičky nakrájené brambory a vaříme je zhruba 10 minut. Hlávkové zelí nakrájíme na tenké nudličky a přisypeme do vývaru. Po chvíli přijde čas na přilití zavařené směsi cibule, mrkve a řepy. Ukrajinská verze boršče se od ruské liší hlavně použitím fazolí, takže před dokončením přihřejeme v polévce ještě plechovku červených nebo bílých fazolí ve slaném nálevu. Pak stačí dochutit solí, pepřem a utřeným česnekem. Hotový boršč necháme hodinu odležet, aby se chutě spojily a krásně se zabarvil.

Při servírování patří doprostřed kopeček zakysané smetany a snítka kopru nebo zelené natě.

Suroviny:

0,5 kg masa s kostí

300 g hlávkového zelí

4 střední brambory

2 střední řepy

1 mrkev

3 cibule

plechovka fazolí ve slaném nálevu

1 stroužek česneku

1 lžíce octa

2 lžíce rajčatového protlaku

sůl, pepř, bobkový list

zakysaná smetana

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *