Německo: Jak funguje na konci korony…A tři recepty navíc
S příchodem července jsme byli zvyklí opustit Česko, ale tentokrát to dlouho vypadalo, že to nebude možné. Nakonec se hranice přece jenom otevřely a my zamířili aspoň k sousedům do Německa. Dlouho slibujeme návštěvu našim kamarádům Míše a Michalovi v Ulmu a teď přišla ta pravá chvíle.
Německo je v rozvolňování opatření opatrnější než my, tak se pokusím shrnout, co je aktuálně potřeba dodržovat, pokud byste chtěli vyrazit také. Zatím je tady menší provoz i méně zahraničních turistů.
- Všude se zdůrazňuje odstup aspoň 1.,5 metru a použití desinfekce.
- Roušky jsou nutné ve veřejných prostorách – v obchodech, restauracích, veřejné dopravě. Např. na zahrádce můžete sedět bez roušky, ale při pohybu po zahrádce ji musíte mít nasazenou, stejně tak když půjdete na toaletu.
- V restauraci ještě před objednávkou vám dají k vyplnění formulář s kontaktními údaji, aby se dali v případě nákazy rychleji dohledat minulí hosté.
Už víte, že rádi ochutnáváme místní speciality a pak je doma zkoušíme, teď mám ideální možnost vyptat se na recept hned. Zatím jsme ochutnali:
Obatzda je tradiční pomazánka v Bavorsku, ale to se nachází hned za Dunajem. Do sekáčku dáte uzrálý camembert, čerstvý sýr (např. Philadelphia), trochu povolené máslo, střední cibuli, mletou papriku a trochu piva, aby vše vytvořilo krémovou konzistenci, nakonec se vmíchá ještě kmín. Pojídá se tradičně s bavorskými preclíky (ty se dají koupit i mražené v Česku, např. v Lidlu nebo v Penny, a doma je upečete v troubě). My jsme si na vynikající obatzdě pochunávali na návštěvě u Petry, ta máslo vynechává úplně.
Wurstsalat je další ze zdejších pochoutek. Měkký salám např. lyonský, se nakrájí na kousky nebo na dlouhé tenké nudličky, na stejný tvar připravíme kyselé okurky a cibuli. Zakápneme zálivkou z olivového oleje, octa, cukru a hořčice, ochucenou jen solí a pepřem. Tahle se podává tady ve Švábsku, ale setkáte se i s variantou švýcarskou, ve které nesmí chybět tvrdý sýr.
Včera bylo opravdu vedro, tak jsme mimo piva (v Ulmu se vaří Gold Ochsen, ale zkusili jsme i pivo typu kölsch) dali i Hugo. Pánové trochu ohrnovali nos, že to je pití pro ženské, ale opravdu osvěží. Namícháme ho z lehce rozmačkaných lístků máty, ledu, bezové štávy, sektu a dolijeme trochou perlivé vody. Výsledek má být jen lehce sladký. Super, doporučuji!