Jak se ubytovat v cizině? – AirBnB

Někdo dává přednost ubytování v stylovém nebo luxusním hotelu, kde se o něj personál postará, ovšem často jsou hotely po světě skoro stejné a anonymní. Pro nás je zajímavější (a často i levnější) ubytování v soukromí. Tuto možnost po celém světě zprostředkovává společnosti AirBnB. Název společnosti je variantou na tradiční BnB, tj. bed and breakfast = přespání se snídaní, zde airbed představuje provizorní nocleh na nafukovačce. Funguje od roku 2008 a nyní je na obrovském vzestupu. Na adrese https://www.airbnb.cz/ se dají najít stovky ubytování v soukromých bytech nebo domech v místě, kde potřebujete. V poslední době se do tohoto systému přihlašují i malé hotely a penziony, bližší kontakty ze soukromí mizí a ceny se vyrovnají hotelům v Bookingu. Ale někdy se jedná o opravdu unikátní příležitost, kterou jinde nenajdete. V poslední dobou se tento tp ubytování hodně řeší v médiích, ale za mne je to výborná příležitost.

Image result for airbnb logo

Poprvé jsme toto ubytování využili na Silvestra roku 2013 v Las Palmas na Kanárech. Sehnat jinou střechu nad hlavou v tomto termínu se nám nepovedlo. Bydleli jsme u Inge v malém pokojíku na matraci na zemi v jednom z bytů v činžáku, ale bylo to velmi levné. Stejně jsme se potřebovali jen umýt a uložit se na pár hodin. Další příležitost byla v Japonsku, kde jsou hotely všeobecně hodně drahé, nabídka ubytování v soukromí je mnohem levnější, navíc možnost nahlídnout do běžného každodenního života je k nezaplacení. Japonci jsou uzavření, takže s nimi diskutovat třeba na ulici opravdu nejde, ale hostitel si bude povídat rád a řekne i něco, co se v průvodcích nedozvíte. Pro řadu hostitelů je ho vítaný přivýdělek, ale často se chtějí seznamovat s cestovateli a povídat si s nimi (se všemi klady i zápory takové situace).

Všechny obrázky z webu AirBnB

V poslední době si můžete stáhnout i aplikaci do mobilu. Já používám webovou verzi, takže vám zkusím ukázat, jak stránky používat.

Pro objednání ubytování je nutná registrace přes mailovou adresu a heslo, ale dá se propojit tento účet s Facebookem nebo Googlem. Bez ní se můžete pouze podívat na nabídky. Do Japonska jsem ale také posílala fotku pasu a telefon. Prostě do soukromého bytu vás jen tak nepustí, a to je i dobře. Stránky fungují jako klasická sociální síť, takže každý má svůj profil, kam může nahrát fotku a přidat zájmy, zkušenosti, procestované země. Dostatek informací působí důvěryhodněji. Na první rezervaci byste měli dostat slevu, zkuste si zjistit podrobnosti, za jakých podmínek se to možné. Po přihlášení můžete využívat další vymoženosti, třeba ukládat do oblíbených („osrdíčkovat“) nabídky, které vás zaujaly.

Tak např. sháním ubytování na Sicílii v městě Catanie. Zadám termín příjezdu a odjezdu a také počet osob. V nabídce zaškrtnu soukromý pokoj (pokoj sdílený s dalšími lidmi opravdu nechci, naopak celý dům je zbytečný) a ukáže se mi, v jakých cenách se ubytování bude pohybovat. Na druhé části stránky vidím mapu a na ní rozložení nabídky. Hodně ubytování je blízko sebe, takže potřebuji mapu dostatečně zvětšit. Vyplatí se si ujasnit, jaké místo je pro mne důležité – u pláže, v centru u památek nebo v klidu na předměstí? Tímto se dá ušetřit na penězích za dopravu. Není špatné podívat se třeba na Google Street View, jak vypadá oblast, kde se dům nachází. Vidím zhruba umístění, přesná adresa se mi ukáže až po potvrzení. Protože přijedeme autem, bude pro nás podstatné, zda se dá někde jednoduše zaparkovat, proto volím tuto možnost ve filtrech. Dá se zde nastavit také třeba možnost kouření, výtah v domě nebo použití kuchyně. AirBnB také některé nabídky doporučuje, např. bývá brzy zamluvené, je dokonale čisté, má skvělé umístění…

U každé nabídky je několik fotografií a stručný popis (nebo spíš reklama). Po najetí na fotku se změní barva cenovky na mapě, takže se dá podle toho i jednoduše zorientovat. V ceně u fotky se většinou neuvádějí další poplatky – poplatek městu, zprostředkování AirBnB, úklid. Celkovou cenu zjistíte po rozkliknutí nabídky a jsou zde i další informace.

Já si hodně všímám storno poplatků, protože nikdy nevím, co se může stát a jestli ještě nezměníme itinerář cesty, zvlášť když ji plánujeme dlouho dopředu. Storno poplatky mají celkem složitý systém, existuje až šest možností, jak a kdy rezervaci zrušit. Poplatek AirBnb, který se pohybuje mezi 6 a 12%, je nevratný vždy, ale jinak je to hodně velký rozdíl. Pokud nemůžete rezervaci využít a chcete dostat cenu zpět, při flexibilním stornu stačí zrušit 24 hodin před objednaným příjezdem, mírné storno 5 dní dopředu, ale třeba za přísných storno poplatcích vrátí pouze 50 % ceny, i když to oznámíte týden dopředu. Tuto důležitou informaci najdete v řádku vedle ceny. Určitě o tom uvažujte, protože změna plánů může stát hodně peněz. Další, co si pročtu, jsou pravidla domu, jestli s některým bychom neměli problém, třeba s časem příjezdu nebo odjezdu. Ještě zkontroluji vybavení, dnes je už běžné wifi připojení, ale někdy se může hodit třeba televize, pračka nebo ručníky (když např. letíme jen s minimálním zavazadlem). Snídaně většině nepotřebujeme, navíc bývají hodně předražené a často představují jen špatné kafe a balený croissant, přestože koupit dobré kafe a čerstvý croissant se dá všude (Ale třeba doma dělané snídaně v Kjótu u Rosalin byly skvělé). A ještě pozor – někteří ubytovatelé požadují minimální délku pobytu víc než jednu noc.

Když jsem si udělala s pomocí mapy a popisu předvýběr, projdu si hodnocení předchozích hostů. Hodnotí se hvězdičkami, ale hodně pomůže i popis, co oceňují nebo co kritizují. Většina používá angličtinu, ale někdo raději píše v rodném jazyce, takže některé recenze mohou být i v češtině. Někdy jsou to skutečně hlouposti, jsou lidé, kterým se nezavděčí nikdo. Není ale od věci, zkusit majitele prověřit přes Facebook nebo Google, zvlášť když chcete zůstat delší dobu.

Když jsme si vybrala, zarezervuji si ho. K tomu je zapotřebí platební karta. Po zadání čísla karty se na ní zablokuje částka, kterou máme zaplatit. Strhne se až při příjezdu. Všechny transakce provádějte pouze přes společnost AirBnB, která si vše hlídá a kontroluje. Pokud vám budoucí ubytovatel nabídne, abyste platili jinak, raději odmítněte. Nemusí se nutně jednat o podvodníka (i to se děje), může jít jen o snahu neplatit AirBnB provizi, ale kdo ví…

Venkovní společné prostory

Pokud se jedná o opravdové ubytování v soukromí, musím napsat hostiteli žádost (request), zda nás přijme. Je to velmi jednoduché, není na to potřeba velké znalosti angličtiny, navíc ani hostitelé nevládnou dokonalým jazykem. Já většinou píšu, že jsme z České republiky, cestujeme se synem a chceme vidět místní památky. Podle mne se jedná spíše o formalitu, nevím o tom, že by byl někdo odmítnutý, ale asi se to stát může. Minulý ubytovatelé píší hodnocení i na vás, takže pokud byl nějaký problém (hlučnost, velký nepořádek…), může to být důvod nepřijmout vás do svého domu. Pokud není žádost potvrzena do 24 hodin, automaticky se považuje za zrušenou. Můžete se také zeptat, zda by nebylo možné získat slevu na cenu v tomto termínu, prostě zkuste smlouvat jako při osobním kontaktu. Ubytování v soukromí se nedoporučuje objednávat dlouho dopředu, protože rodiny často v předstihu neví, co se bude dít, takže by se mohlo stát, že se něco změní. Pokud váš pobyt není na výjimečné datum (Velikonoce, Vánoce, Silvestr, Den nezávislosti…), doporučuje se objednávat pokoj na maximálně 6 měsíců před termínem odjezdu. V případě, že bude rezervace zrušena ze strany hostitele, vrátí se vám celá částka, někdy i s kreditem navíc, ale je to nepříjemné. Dnes se dá i na AirBnB ubytovat bez žádosti (často do penzionů), pokud vám to vyhovuje, v základním zadání lze zaškrtnout okamžitou rezervaci bez schválení, v tom případě se dopisování s hostitelem vyhnete. Určitě nemažte žádné maily s hostitelem a mezi AirBnB dokud neskončíte pobyt.

Ubytování může vypadat opravdu různě

Počítejte s tím, že ubytování v soukromí není hotel s recepcí, takže pan domácí může být do večera v práci nebo pro ten případ schová klíče do schránky (Ósaka) nebo do sámošky (Barcelona). Určitě mu dejte brzy vědět čas, kdy dorazíte, aby se přizpůsobil, nebo vše zařídil. Na „prolomení ledů“ je vhodné přivést hostiteli nebo jeho rodině drobnou pozornost – české lázeňské oplatky, bonbony, české pivo nebo víno, nápovědou může být profil.

Nezapomeňte, že se od hostů očekává, že do 14 dní po odjezdu napíší hodnocení na ubytování, postačí hvězdičky v jednotlivých oblastech a klíčová slova. Pokud jste byli spokojeni, je slušné připojit pár slov jako poděkování, co si ceníte na ubytování nebo hostiteli (klidně i česky). Určitě se vyplatí psát pravdivě, ale slušně. V případě problémů můžete informovat pouze společnost AirBnB, hostitel se pak nedozví, kdo si stěžoval. Stejně tak hostitel píše hodnocení na hosta. Myslím si, že udržování kladné stopy je výhodné, je menší šance, že budete v budoucnosti odmítnuti. Dodržování pravidel slušného chování by mělo být samozřejmostí.

Přeji krásné a netradiční zážitky v soukromí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *