Švédsko: Výprava za červenou lodí do doby bronzové

Na Velikonoce jsme poprvé vyrazili na sever, konkrétně do Švédska. Program se rodil postupně, jak se proměňovalo počasí, pár bodů itineráře se tam dostalo až na místě. Při placení švédskými korunami jsem totiž narazila na něco velmi zajímavého. Na zadní straně padesátikorunové bankovky mají vyobrazenou loď, jako kdyby ji malovalo malé dítě. Tak mě to přimělo hledat, co zobrazuje.

Zjistila jsem, že originál téhle kresby se nachází v švédského regionu Bohuslän, nepříliš nedaleko od místa našeho ubytování, takže jsme přizpůsobili naše plány. Na místě jsem zjistila, že tam není jen jedna loď!! V blízkosti města Tanum jsem objevila skály, na kterých je vyryto spousta lodí, zvířata různých druhů, lidé, bojující spolu na meče a sekery, a dokonce i každodenní životní scény, jako svatební obřady a pohřby.Některé rytiny jsou docela malé, jiné, např. Bůh s kopím (někdy také nazývaný Odin) má na výšku dokonce 2,3 metru.

Tato oblast – Tanumsslätten – je jedním z nejbohatších nalezišť skalních rytin v Evropě, díky čemž je zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO. Oblast s petroglyfy zaujímá rozlohu 45 km2. Asi 600 panelů s rytinami do žulových skal prostě vypráví příběhy pradávných dob, kdo to umí, čte si v nich jako v komiksu. Samotní tvůrci skalních rytin zůstávají zahaleni tajemstvím. Byli pravděpodobně příslušníci pradávných kultur, které obývaly tuto oblast v době bronzové. Předpokládáme, že byly skalní rytiny  součástí komunikace s božstvy. Některé rytiny zobrazují zvířata, jako je los, sob nebo medvěd nebo představují  slunce, měsíc nebo hvězdy. Tyto rytiny také obsahují abstraktní tvary, symboly a geometrické vzory. K rytí do tvrdé žuly používali různé nástroje, jako jsou kameny nebo bronzové předměty, které měly dostatečnou sílu a ostrost.

Nejdostupnější jsou čtyři naleziště – Vitlycke, Aspeberget, Litsleby and Fossum, u kterých je vybudována infrastruktura. Můžeme zde zaparkovat a vydat se po značených cestách k rytinám. O jejich výkladu si můžeme přečíst na informačních tabulích. Nejlepší (a pro mě také těžko představitelné) je, že všechna místa jsou otevřena nepřetržitě a ani se zde neplatí žádné vstupné.

Nedaleko od rytin ve Vitlycke bylo vybudováno zajímavé informační středisko a Vitlycke museum, kde zdejší rytiny zkoumají a představují návštěvníkům. Najdeme tu hezkou expozici určenou především dětem, kde pochopí, jak se žilo v době bronzové. Ještě lépe to uvidíme v sousední rekonstrukci vesnice z této doby, tedy zhruba před třemi tisíci lety. Obsahuje dva dlouhé domy s vybavením, zjistíme zde, jak člověk doby bronzové žil, vařil, ukládal potraviny nebo odpočíval. V dílnách se můžeme dokonce naučit, jak se vyráběl bronz nebo zpracovávala vlna.

Pokud byste byli poblíž, tuhle fantastickou destinaci rozhodně doporučuji navštívit.

Rytiny: zdarma; otevřeno nepřetržitě

Muzeum: zdarma; Od Velikonoce do počátku listopadu denně: duben 10 – 16, květen až srpen 10 – 17, září – říjen 10 – 16 https://www.vitlyckemuseum.se/en/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *