Revoluce ve vzduchu: letecká společnost RYANAIR

Možná si pamatujete dobu, kdy cestování letadlem patřilo mezi luxusní záležitosti, které si běžný Čech dopřál maximálně párkrát za život. Leckdo si myslí, že je tomu tak i dnes…Ale není – vše změnila letecká společnost Ryanair.Výsledek obrázku pro ryanair

Společnost, která pochází z Irska, založil v roce 1984 Tony Ryan, ovšem na počátku devadesátých let přišel její ředitel Michael O´Leary s naprosto novou koncepcí létání. Osekal všechny zbytné výdaje a díky tomu zpřístupnil vzdušný prostor pro běžné cestovatele. Dnes přepraví Ryanair nejvíc cestujících v Evropě.

http://www.businessinsider.com/ryanair-is-the-worst-job-in-pr-2013-1

Většina rozhodnutí Ryanairu vzbudila obrovské reakce. Změnil zažité představy o tom, co je při létaní nezbytné a určil standard tzv. nízkonákladových letů. Prostě managment společnosti pochopil, že je velké množství lidí, kteří se pouze chtějí někam dostat, nepotřebují nechat se rozmazlovat, a tak budou raději cestovat za pár korun (doslova). Osakané výdaje jsou na úkor služeb, pokud potřebujete nějakou službu, musíte si za ni zaplatit. Uvažovalo se i o zpoplatnění toalet, nebo dokonce o létání ve stoje. Oboje vzbudilo velmi bouřlivé reakce, takže zatím neprošlo, ale uvidíme…Společnost je rozhodně kontroverzní, ale kdo chce ušetřit, určitě ji nemůže minout.

Na co musíte myslet při létání s Ryanairem?

 • Letenky jsou ve třech cenových úrovních, které se liší úrovní poskytovaných služeb. Standartní tarif zahrnuje pouze cenu letu, tarif Plus obsahuje také 20 kg odbavené zavazadlo, check-in už 60 dni před odletem, výběr sedačky i přednostní vstup do letadla. Tarif Flexi Plus má ještě navíc zdarma odbavení na letišti, přednostní průchod rámy i flexibilní letenky. Rozdíl mezi nimi může, ale také nemusí,  představovat dost velkou částku. Důkladně si proto při objednávání letenek vyberte, co potřebujete a zda se vám nevyplatí připlatit si za vyšší tarif. Může ve výsledku vyjít levněji. Velkým rozdílem může být velké odbavené zavazadlo, jehož cena se liší let od letu, tak si dopředu rozmyslete, zda ho nebudete potřebovat.
 • Dovnitř letadla se možné vzít jen zavazadlo, které se vejde do skříňky nad hlavami pasažérů o velikosti 55 x 40 x 20 cm a váze do 10 kg, a jedno malé příruční zavazadlo o max. velikosti 35 x 20 x 20 cm, které patří pod sedačku. Pokud by zavazadlo neodpovídalo předepsané velikosti, můžete zaplatit 50 €  za jeho odbavení.
 • Lidé si zvykli cestovat jen s malým kufrem, bohužeĺ je jich v současnosti tolik, že se zavazadla nemohou vejít do skříněk. Může se tedy stát, že pokud přijdete mezi posledními, budete muset předat i malý kufr do nákladového prostoru a pak na něj čekat u pásu. Dovolím si jednu vychytávku – my cestujeme s batůžky a nikdy se nám zatím nestalo, že by je chtěli naložit, i když se naloďujeme úplně v závěru. Batohy se spostou popruhů prostě představují mnohem problematičtější náklad než kompaktní kufr. Ale POZOR – toto se změní! Od 15.1.2018 bude platit, že velké příruční zavazadlo si budete moci vzít s sebou na palubu jen když zaplatíte 150 Kč za přednostní vstup na palubu, jinak bude zavazadlo umístěno do podpalubí a po příletu vyjede na pásu, takže bude potřeba na něj počkat.
 • Každý se odbavuje sám doma, na letišti se pouze odevzdává případné předplacené velké zavazadlo. Pokud byste na to zapomněli (mimo Flexi Plus), na letišti vás odbaví za poplatek 50 €!!! Online check-in se dá provést max. 4 dny a min. 2 hodiny před odletem u Standartu, u ostatních 60 dní dopředu. Na stránkách https://www.ryanair.com/cz/cs/ si vyberete záložku Check-in a přihlásíte se buď přes nabízené sociální sítě nebo stačí napsat číslo letu z letenky a svůj mail. Na mail pak přijde potvrzení s čárovým kódem, na který se dostane do prostoru letiště i do letadla. Potvrzení je možné vytisknout nebo stáhnout do mobilu. Pokud byste létali s Raynairem častěji, vyplatí se státnout si do mobilu aplikaci a vše řešit v mobilu.
 • Při odbavení si můžete vybrat sedačky, v základní ceně si připlatíte 2 €. Velmi to doporučuji, pokud cestuje rodina s dětmi. Počítač, který náhodně přiděluje místa, na to totiž nebere ohledy a je schopen posadit i hodně malé dítě samotné na druhou stranu letadla od rodičů. Létáme se třech a zatím jsme nikdy neseděli poblíž sebe, ale nám to zatím nevadilo.
 • Kvůli nebezpečí terorismu se nesmí přinášet do letiště tekutiny, resp. pouze v lahvičkách o maximálním objemu 100 ml do celkového objemu 1l. To je množství, se kterým lze projít kontrolou, tedy rentgenem a rámy. Ale je možné si koupit nápoje po projití tímto místem v občerstvení nebo v automatu a vzít je do letadla. Můžete projít rámy s prázdnou petku v tašce a  poté ji naplnit čistou vodou na WC nebo některá letiště mají i pítka. V letadle Ryanairu nedostanete zadarmo ani kapičku, vše si musíte koupit, stejně jako jídlo. V palubním magazínu jsou uvedeny možnosti občerstvení a jejich ceny, ovšem nejsou nijak hrozné. Třeba panini, těstoviny nebo lasagne spolu s libovolným nápojem (250 ml softdrink/káva/čaj/čokoláda) a malou svačinou vyjde na 10 €. Já si jí odpustím, protože si nosíme bagety jako svačinu a je jedno, jestli jí sníme v autě, na letišti nebo v letadle, ale ceny mi připadají snesitelné. Určitě jsou na stejné úrovni jako na letišti! Příklad palubního magazínu včetně sortimentu dutyfree prodeje přímo na palubě najdete zde.
 • Počítejte s tím, že na palubě vás nic nezabaví, ani filmy nebo hry, ani sledování letu na mapě. Jo, a marně budete hledat sáčky na zvracení…Asi jsou za poplatek .
 • A navíc – společnost využívá levnější letiště mimo největší centra, např. hlavní londýnské letiště Heathrow je od centra vzdáleno asi 30 km, Raynair využívá letiště Stansted ve dvojnásobné vzdálenosti. Připočítejte tedy náklady s přepravou do centra.
https://www.thesun.co.uk/travel/4618633/ryanair-cabin-crew-planning-to-strike-before-jumping-ship-to-easyjet-says-flight-attendant/

Koupě letenky se provádí online na stránce  https://www.ryanair.com/cz/cs/. Pokud nepoužijete některý z vyhledavačů, vyplatí se vědět, odkud a kam je možné letět. V poslední době Ryanair rozšiřuje spoji nabídku, takže se může měnit. Původně začal létat Ryanair z Brna, dnes už využívá čtyř letišť do různých destinací po Evropě:

 • Praha – Barcelona, Boloňa, Brusel (Charleroi), Budapešť, Dublin, Edinburgh, Eindhoven, Krakov, Londýn (Stansted), Liverpool, Madrid, Málaga, Milán, Řím (Ciampino),Trapani
 • Brno – Londýn
 • Ostrava – Londýn, Milán
 • Pardubice – Londýn, Alicante (od 26. března 2018)

Tato místa ovšem nemusí být cílová, protože Ryanair spojuje celkem 87 míst v Evropě a při spolupráci se španělskou Air Europa i 33 zemí. Celkově provozuje neuvěřitelných 2000 letů DENNĚ! Jen je potřeba dobře si lety napojit, i když větší mezera mezi příletem a odletem nevadí, my ji vyplňujeme průzkumem netradičních lokalit (při poslední cestě Charleroi a Liverpool)

Letenky vycházejí cenově velmi dobře v porovnání s jinými společnostmi, často se dají opravdu sehnat letenky v ceně od 100 Kč za jeden směr! Jen to chce trpělivost, časovou flexibilitu a trochu štěstí. Ceny letenek se mění podle data odletu i podle času, který do odletu zbývá. Jen pro představu: pokud byste chtěli v blízké době navštívit Londýn a využili let Pardubice – Londýn Stansted, ceny se pohybují do 259 Kč (odlet 16. prosince), 799 (9. ledna), 1179 (6. ledna), 2399 Kč (28. prosince) až po 3459 (2. ledna). Ovšem nejlevnější odlet není nutně výhra, nemusí k němu existovat také levný návrat. Cesta zpět před Vánoci je to nejdražší, co na této lince můžete najít – 5479 Kč (23. prosince). Ideální je, pokud člověk může odletět kdykoliv ve zvoleném období a podle toho nakombinovat cenu tam i zpět. V případě letu s přestupem to představuje opravdu velký a složitý hlavolam srovnatelný s hard sudoku, protože lety s přestupem dlouho neexistovaly. Od jara 2017 začaly aerolinky Ryanair nabízet první garantovaný přestup v Římě na Fuimicinu (z ČR se ale létá na Ciampino) a další místa budou přibývat.  A ještě jedno pozor: Pokud byste potřebovali letenku přebookovat, počítejte s mastnými poplatky ve výši 30 €- 60 € u změny data a 110 €, pokud byste chtěli převést letenku na někoho jiného (tj. změna jména),samozřejmě mimo Flexi Plus. Veškeré poplatky se vyplatí prostudovat dopředu tady, některé jsou skutečně neočekávané.

Shrnutí:

Pokud se skutečně potřebujete levně dostat na místo určení, může být Ryanair dobrou volbou, některé jejich ceny jsou bezkonkurenční. Nepočítejte se službami nebo si za ně připlaťte. Každopádně – dopředu si vše prostudujte, ušetříte si tak peníze i nervy.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *