Spojené arabské emiráty – čirá teorie

Ještě před pár lety by napadlo navštívit Dubaj a Spojené arabské emiráty jen málokoho. Synonymem pro tuto oblast byla ropa a bohatství, které z ní plyne. Ale turismus??

Dubajský emír se ovšem rozhodnul investovat peníze z ropy do architektonického rozvoje města a vytvořil z něj vlastně jedno z nejmodernějších měst na světě. Pro milovníky současné architektury patří bezesporu mezi TOP. V roce 1999 byl otevřen dnes již legendární hotel v podobě plachetnice – Burj Al Arab, který se stal symbolem Dubaje. Díky neuvěřitelnému luxusu bývá nazýván jediným sedmihvězdičkovým hotelem na světě, přestože oficiálně má hvězdiček jen pět. A pak už to šlo ráz na ráz….A tak fotky z Dubaje už viděl určitě každý. Nesmírné bohatství…Krásné pláže, supermoderní stavby, nejvyšší mrakodrap na světě…

Co jsem o něm nevěděla???

  • Pobřeží Perského zálivu se říkalo také Pirátské pobřeží, protože zde operovalo velké množství pirátů. Díky tomu se zde na konci 18. století usadili britští vojáci, kteří měli zajistit bezpečné námořní cesty pro britské lodě. Založili na pobřeží síť vojenských základen v podobě pevností.
  • Mimo britskou přítomnost zde stále fungovaly malé monarchie – emiráty.
  • Ropa byla na území Arabského poloostrova objevena až v roce 1958 a díky obrovským nalezištím začala oblast neuvěřitelně bohatnout. Z rybářů, obchodníků a sběračů perel se stali ropní magnáti.
  • Po odchodu zahraničních vojsk se sedm z devíti emirátů na Arabském poloostrově rozhodlo vytvořit společný federativní stát – Spojené arabské emiráty. Oficiálně k tomu došlo 2. prosince 1971, je tedy velmi mladý.
  • Jednotlivé emiráty jsou absolutistické monarchie, ovšem dohromady tvoří republiku s čele s prezidentem. Toho formálně vybírají emíři ze svého středu, protože v ústavě je dáno, že prezident bude vždy vládce emirátu Abú Zabí. Vládnoucí představitel je tedy zároveň emír (= král) a prezident. Spolu s ostatními emíry tvoří Nejvyšší radu.
  • K projektu Spojených arabských emirátů se nepřidali emiráty Bahrajn a Katar, které založily samostatné státy.
  • SAE tvoří emiráty Abú Zabí, Adžamán, Dubaj, Fudžajra, Rás al-Chajma, Umm al-Kuvajn a Šardžá. Jejich obyvatelé žijí jen na 5% plochy státu, zbytek je liduprázdný.
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Spojen%C3%A9_arabsk%C3%A9_emir%C3%A1ty#/media/File:UAE_en-map.png
  • Obyvatelé SAE tvoří pouze jednu pětinu obyvatel. Ostatní jsou přistěhovalci především z Indie, Pákistánu, Bangladéše a Íránu. Ti vykonávají většinu dělnických profesí, především ve stavebnictví. Žije zde i hodně Evropanů, kteří pracují ve službách a v obchodech.
  • Příjmy z těžby a zpracování ropy představovaly ještě před pár lety 85% HDP.  Dnes podíl klesl zhruba na 50%, postupnou převahu získává turistický průmysl.

Pokud toužíte po moderním městě plném NEJ, je Dubaj správná volba. Supermoderní architektura, arabské souky, obrovská nákupní střediska, krásné pláže, za humny poušť. Fantastické kosmopolitní město arabského střihu. Vyrazíte???

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *