Co ochutnat ve Španělsku? – Tortilla de patatas

Ten čas tak letí…Ať počítám, jak počítám, tuhle pochoutku jsem poprvé ochutnala už před čtvrt stoletím  . Trávili jsme čas u našich příbuzných ve Španělsku a měli jsme vyrazit na krátký výlet do města Santillana dell Mar. Moje teta Christina začala připravovat občerstvení na piknik a pustila se do tortilli de patatas, bez které se prý nemůže žádný piknik uskutečnit.

Našince trochu mate název, protože si představují, že tortilla je pšeničná nebo kukuřičná placka, jak ji znají z mexické kuchyně.  Ve skutečnosti se jedná o zvláštní typ omelety (tortilla) ze smažených brambor (španělsky papatas) s vejci, která se podává teplá, ale je výborná i za studena.

Tortilla de patatas správného tvaru a velikosti https://www.cocina-familiar.com/tortilla-de-patata-con-cebolla.html

Nejčastěji na ni narazíte ve španělském tapas baru, kde nesmí chybět mezi ostatními tapas k vínu (Co to je vlastně tapas jsem popsala zde) U nás se dá koupit zabalená v rámci Španělského týdne v Lidlu, ale je průměrná. Ostatně jako vše průmyslově vyráběné. Protože její příprava není složitá, doporučila bych, abyste si ji zkusila udělat doma sami. Budete potřebovat jen brambory a vejce, občas se přidává i nějaká další zelenina, ale nejtypičtější je verze, ve které je navíc cibule (con cebolla).

Tortilla v podání Lidlu https://www.eyeonspain.com/blogs/SpainMoneySaving/6093/tortilla-de-patata-%E2%82%AC079-in-lidl.aspx

Jdeme na to?

Zhruba platí poměr –  na 100 g brambor si připravíme 1 vejce. Do pánve nalejeme dostatek olivového oleje a na něm opečeme brambory nakrájené na plátky. Po změknutí můžeme přidat cibuli nakrájenou na půlměsíčky a ještě společně opečeme, až budou brambory měkkě. Slijeme většinu oleje A pak už zbývá jen zalít bramborovou směs rozšlehanými osolenými vejci. Můžeme promíchat, ale věšinou stači protřást, aby se vejce dostala všude, a uhladíme povrch. Když na mírném ohni ztuhne horní vrstva, pomocí mělkého talíře velmi opatrně otočíme na druhou stranu. Pokud bychom se chtěli vyhnout otočení, můžeme nalít směs s vejci do kulaté keramické nádoby a dáme zapéct do trouby. Výsledkem je nízký kulatý dortík, který se stejně jako dort krájí na dílky.

Vyzkoušejte a dejte mi vědět, jak vám chutnalo 

My opět ve velkém…4 kg brambor
K lehce opečeným bramborám jsme přidali půlměsíčky cibule
Bramborová směs se zalije vejci na velké pánvi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *