Barevné Portugalsko – Malebné Aveiro a Costa Nova

Dopoledne jsme stihli prohlédnout si půvabné Aveiro i za denního světla. Ve středověku leželo na břehu moře a bylo významným portugalským přístavem, později ovšem ho zanesl písek a Aveiro se ocitlo ve vnitrozemí a na okraji pozornosti. V 19. století byla vybudována síť kanálů, které rozproudily obchod a město se rozrostlo o spoustu secesních domů. Na zaplavených půdách vznikly saliny, kde se sůl „těží“ do současnosti. Město dnes žije hlavně z turistického ruchu, i když teď v zimě to nebylo tak moc znát.

U moře vznikla nová osídlení. Na úzkém pásu pevniny mezi řekou a mořem vzniklo malebné Costa Nova s půvabnými pruhovanými domky. Selfíčko s nimi je Instagramové must-have. My více času straně mořské, protože písečné duny a bouřící moře se nám jen tak neomrzí. Koupat se tu opět nedalo, jen pár rybářů bezúspěšně házelo pruty do vln. 

dav

Po obědě nás už čekal přesun.do hor po dálnici na východ. Před námi se postupně kalizvedáky vrcholky pohoří Serra da Estrela. Ubytování jsme měli zajištěné ve městě Celorico da Beira. Průvodce ho ani neznal, takže nic zvláštního jsme nečekali. Už při příjezdu byl vidět hrad na kopci nad městem, ale ještě před tím jsme se rozhodli prozkoumat silniční navigaci s nápisem Necropole. Ve spolupráci s google navigaci jsme našli zajímavý středověký most, pozůstatky po římské vesnici a pohřebiště kolem zvláště tvarovaného kamene, který vypadal jako zvon. Hrad už tak zvláštní nebyl, jedna obytná věž obklopená masivními hradbami. Památky představovaly bonus, my jsme sem přijeli strávit noc co nejblíže horám, do kterých chceme zítra vyrazit i na kratší trek. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *