Tenerife: Naše Zážitky V čase pandemie
Před pár dny jsme se vrátili z výletu na Tenerife. Předcházelo tomu dlouhé přemýšlení především o tom, kam se vydat, abychom se bez problémů dostali tam a pak i zpět. Když se v březnu zavřely hranice a skoro zastavil život v Česku, myslela jsem si, že se to brzy uklidní a do prázdnin se vše přežene. Teď na konci srpna a v jistém směru je situace mnohem víc nepřehledná, než byla na jaře.
Mohli jsme zůstat v Česku, protože krásných míst je tu bezpočet, nebo se v téhle situací naučit i cestovat a překračovat hranice (svoje vlastní i na mapě). Podnikla jsem tedy několik výletů po Česku a navštívila jsem i sousední Rakousko a Německo, které v poslední době kvůli delším cestám zanedbávám (https://karinsubrtova.cz/?p=527). V polovině srpna jsem se rychle rozhodli – už není na co čekat. Nejklidnější se ukazovaly Kanárské ostrovy, takže jsme využili jsme výhodných letenek z Vídně na Tenerife s maďarským WizzAirem.
Z nákazy coronavirem nešílíme, ale ani jindy nevyhledáváme „profláknutá“ místa z Instagramu a davy turistů, odkud by si člověk mohl nejspíš něco přivézt. Tenerife nám vyhovolalo z několika důvodů. Přestože se situace ve Španělsku, ke kterému patří, zhoršovala, na Kanárech byla stabilní a opatření pro pevninu na ostrovech ani neplatily. Kanáry jsou pro spoustu z nás symbolem plážování, ale na Tenerife se jezdí i za turistikou, kterou plážové davy nevyhledávají. Moře mám ráda, ale nevydržím u něj ležet, ovšem zvuk vln, jak převracejí oblázky na pláži, je skvělý na usínání. Navíc rádi si dáváme středomořskou kuchyni se spoustou ryb, plodů moře i zeleniny. Bylo rozhodnuto – opět po nějaké době na Tenerife.
Co bylo tentokrát jinak:
- Bylo vidět, že letecký provoz stagnuje, letiště ve Vídni bylo ospalé a nebývale klidné. Parkoviště Mazur, které využíváme, je v současnosti zavřené a nejezdí ani shuttle bus; auto jsme tedy nechali na parkovišti Panda, které je trochu dražší, ovšem není potřeba čekat na bus, protože vás odveze ihned dodávka (jak to znáte třeba z Prahy).
- Roušky jsou povinné v celém prostoru letiště a poté také v letadle. Všude jsou doporučovány rozestupy a na zemi jsou namalované pomocné značky. Často narazíte na stojan s desinfekcí, ale s měřením teploty jsme se nesetkali. My jsme tedy strávili v rouškách bez přerušení 8 hodin. Nebylo to sice k nevydržení, ale příjemné to nebylo (já jsem např. vystoupila s vyrážkou na bradě).
- Před odletem do Španělska jsme vyplnili online formulář tzv. Health Control Form (FCS), který vám zašlou vaše aerolinky. Po skončení se automaticky vygeneruje QR kód. Ten kontrolují na příletovém letišti ve Španělsku, takže jsme ho měli vytištěný, i když by asi stačil i v mobilu.
- Na Kanárech byly při našem příletu roušky povinné ve vnitřních prostorách, hlavně v obchodech a v hromadné dopravě. Ovšem první den měla na ulici roušku tak třetina lidí, další den asi půlka a další už byly nutné všude. Nakonec byly povinné roušky i při příchodu na pláž. Dohlíželi na to plavčíci, dokonce i místní policie.
- Byly zavřené některé památky a muzea, informační centa v národních parcích a třeba také jeskyně. My jsme měli plán strávit co nejvíce času mimo lidi, tak nam změny narušily program jen částečně.
- Viditelně bylo méně turistů, a tak některé restaurace a bary vůbec neotevřely. Jinak byla v restauraci asi jen polovina stolů, aby se dodržely odstupy a před příchodem dalšího hosta vše důkladně desinfikovala obsluha, pochopitelně také v rouškách.
- Než jsem text dopsala, došlo k další změně: Od 24. srpna je při návratu ze Španělska zapotřebí získat negativní test na kononavirus, jinak turisté musí strávit 14 dní v karanténě. Ale pozor – Kanárských ostrovů se to pořád netýká.
Příště bych se chtěla zaměřit na to, jak se připravit na cestování za pandemie obecně a na výběr vhdné lokality. Máte nějaké dotazy?? Budu ráda, když je vložíte do komentářů nebo na facebook.