Na lyže do Indie? Vítejte v Gulmargu!
Lyžování a Indie? Tahle kombinace zní jako příběh z cestovatelského absurdistánu. Když se řekne Indie, většině z nás naskočí obrázky horkých plání, rušných ulic a monzunových dešťů. Ale sníh? Přesto, pokud zamíříte na sever, do Himálaje, objevíte místo, které vás přesvědčí o opaku. Jediným skutečným horským střediskem v Indii je Gulmarg, perla Kašmíru v oblasti Pir Panjal. A věřte mi, i v létě to stojí za to!

Indové bohatnou a stávají se hybateli turistického ruchu. Vidět sníh je pro spoustu Indů z nížn něco těžko představitelného a taky něco, s čím se mohou pochlubit na sociálních sítích. Při naší poslední výpravě do Indie jsme letěli přes Šrínagar, kde jsem se pár dní zdrželi a tak jsme vyrazili také do nedalekých hor. Na zdolání 50km si můžete najmout auto nebo vzít taxík, my jsem si vybrali místní rozhrkaný autobus. Cesta trvala necelé dvě hodiny i s čekáním až projede kolem nás kašmírský premiér a jeho velmi ozbrojený doprovod. Z Tangmargu jsme pokračovali posledních pár kilometrů serpentýnami shared taxiaž do nadmořské výšky 2600 metrů.
Gulmarg působí jako pohádka z úplně jiného světa. Svěží horský vzduch, louky plné květin, zasněžené vrcholky hor v pozadí… a opice! Ano, stáda opic táhnoucích vesnicí vám připomenou, že jste pořád v Indii. 😊.



Pojmenování Gulmarg vzniklo spojením dvou perských slov: gul – květiny a marg – louka. Díky jeho vysokohorskému klimatu se stal oblíbeným letoviskem pro dvůr kašmírského šáha a později i pro úředníky britské správy, kteří sem utíkali před nesnesitelnými letními vedry. Britové zde dokonce založili tři golfová hřiště a také lyžařský klub. Podle místních jsou tato golfová hřiště nejvýše položená na světě, to tedy přehánějí, ale mezi jedněmi z nejvyšších budou. Gulmarg tedy může být ideální destinací pro milovníky netradičního golfu.





Pro indické nezávislosti zde vzniklo vojenské střeidisko High Altitude Warfare School, kde se vojácí učí přežít v horách a ve vysokých nadmořských výškách. Vojáci se tu zabývají také lyžařským sportem – alpským lyžováním, během na lyžích i snowboardingem, dokonce si postavili uměle osvětlené sjezdovky.

Většímu rozvoji turistiky brání neklidná situace, pákistánské hranice se totiž nacházejí nedaleko, ale i tak se snaží. V roce 2005 zde byla otevřena kabinová lanovka Gulmarg Gondola, která vás zaveze opravdu vysoko. V době svého vzniku byla první na světě co se týká délky i nadmořské výšky, pak ji překonala lanovka v Jade Dragon Snow Mountain v Bolivii. Ale dodnes je to nejvýše položená lanovka v Asii. Gondola má dvě části. První vás z Gulmargu odveze do mezistanice Kongdoori Station v nadmořské výšce asi 3100m Druhá část pokračuje pod Afarwat Peak do výšky 3950m, tedy asi 250 výškových metrů pod vrchol. Celkově je dlouhá více než 5 kilometrů. Více technických informací i spoustu fotek najdete na webu https://www.remontees-mecaniques.net/bdd/reportage-tcd6-de-gulmarg-poma-3092.html#top.
Z horní stanice máte výhled na majestátní Himálaje a za dobrého počasí lze zahlédnout i osmitisícovku Nanga Parbat. My jsme doufali, že se podíváme až na vrchol a projdeme trekem kolem jezera Alpathri, ale… Indie má své kouzlo v nečekaných zákrutách.

Lístky na lanovku jsme chtěli koupit online (zkuste https://www.jammukashmircablecar.com/), ale platba se nezdařila. Řekli jsme si: „Nevadí, koupíme je na místě.“ To jsme však netušili, že pokladny nefungují a jedinou šancí je milý mladík z ochranky, který nám dokázal sehnat vstupenky. Bohužel jen na první část lanovky, ta horní byla vyprodaná. Čekání ve frontě se proměnilo v dobrodružství samo o sobě – Indové jsou totiž neúnavní bojovníci o místo, což se projevovalo tu strkáním, tu překřikováním, dokonce to vypadalo, že dojde k zápasu ve volném stylu mezi dvěma početnými indickými rodinkami, teď se ostraha opravdu hodila. 😄


V mezistanici jsme doufali, že někoho překecáme, aby nás na lanovku pustil, ale ani v deseti pokusech jsme nebyli úspěšní. Všichni tvrdili, že to nejde a je to velmi hlídané. Měli jsme aspoň možnost popovídat si se zdejším učitelem lyžování. Velmi doporučoval využít v zimě heliskiing, prý je to naprosto unikátní příležitost. Vychvaloval také zdejší sníh, který má být vlivem zvláštního proudění v této oblasti opravdu prašanovitý, ideální na tree ride.



Protože lanovkou výš to už nešlo, vydali jsme se pěšky k nedalekému vodopádu. Pro místní je sníh obrovskou atrakcí. Sedali na staré dřevěné sáňky a s nadšenými výkřiky sjížděli asi 50 metrů z kopce. Ostatní je u toho fotili nebo na lyžích zapíchnutých do sněhu předváděli, jako že lyžují. Ti nejodvážnější se postavili na lyže za člověka v lyžácích, drželi se ho a nechali se velkým traverzem svézt. Asi jsme vypadali jak suchaři, protože všechny tyhle kratochvíle jsme odmítli. I tak jsme se bavili velice dobře, protože pohled na jejich radost byl k nezaplacení.


Nakonec jsme se rozhodli, že nevyužijeme lanovky ve směru dolů, ale seběhneme. V zimě se tu jezdí prý hlavně free ride, takže určitě něco pro dobrodruhy. Zaujaly nás barevné domečky rozeseté v lese, kde – na rozdíl od samotného Gumargu – bylo čisto a útulno.


Jako druhou zajímavost jsme si našli vodopád Drung, který byl doporučován jako další must-to-see. Seběhli jsme tedy 600 výškových metrů dolů ostrým terénem z Gulmargu k vodopádu…a on tam nebyl. Všechnu vodu odvedla nedaleká elektrárna. Podle fotek ovšem musí být v zimě fantastický. Vodopád zmrzne do podoby ohromného ledopádu, vytvářejícího jakousi přírodní sochu. Led visí v dlouhých, jasně třpytivých rampouších a svými bizarními tvary připomíná ledové království. My jsme si dali aspoň výborný kašmírský čaj (kahwa), běžně ho používali jako instatní nápoj z plechovky, ale tady ho opravdu vařili z lístků zeleného čaje se šafránem, skořicí, kardamomem, hřebíčkem a podávali s nasekanými mandlemi. Dokonalý závěr dne!




Poté jsme vydali jsme se kus pěšky podél řeky do Tangmargu k taxíku. Když nás míjeli místní mladíci na motorkách, ten poslední to nevydržel a nabídl nám, že nás sveze. Takže poprvé v životě jsem jela na motorce ve třech, přesně tak, jak jezdí místní. Seděla jsem jen na kousíčku a křečovitě se držela, aby mě někde neztratili. Fotku jsem si sice nestihla udělat, ale ten pocit nezapomenu.
Pokud hledáte exotické zimní dobrodružství, Gulmarg je perfektní volba. V zimě tu vládne freeride a heliskiing, v létě horské treky a úchvatná příroda. Přidejte k tomu golf, výborné jídlo, skvělý čaj a špetku chaosu typického pro Indii – a máte zážitek, na který budete vzpomínat celý život! 🌏

Pohled na Gulmarg v posledních paprscích slunce za doprovodu muezína ze zdejší mešity