Základy italské kuchyně: Spaghetti aglio, olio, peperoncino

Těstoviny jíme docela často a mám pocit, že se jich nikdy nepřejím. Pocházejí z Itálie, kde existuje první záznam o jejich vaření už s přelomem letopočtu, takže asi dva tisíce let. Jejich výroba je vlastně úplně jednoduchá. Těsto nemusí kynout, jen se spojí mouka a voda, mohou se přidat vejce nebo další přísady, které těsto třeba obarví. Italové tradičně používají mouku ze speciální tvrdé pšenice – semoliny, ale dnes se dají sehnat i těstoviny celozrnné, pohankové nebo špaldové. My vyhledáváme klasiku. Určitě se vyplatí koupit kvalitní těstoviny, vyzkoušet různé značky nebo si přivést originální těstoviny z Itálie, tam nemůžete šlápnout vedle. Nekvalitní těstoviny totiž zkazí celé jídlo, i kdyby jste k nim udělali super omáčku. Druhým způsobem, jak těstoviny změnit na příšernost, je jejich rozvaření, navíc se tím prý zhoršuje jeho stravitelnost.

Těstoviny se vyrábějí v různých tvarech a délkách, mohou být plněné (třeba tortelliny nebo ravioli) nebo neplněné, dlouhé špagety nebo placaté nudle linguine, tagliatelle nebo fettuccine, různě silné „trubky“ penne, cannelloni či maccheroni, zvláštní tvary např. mašličky (farfalle), ouška (orecchiette), vřetena (fusilli), kola od vozu (rotelle).
Výsledek obrázku pro druhy těstovin
http://janinynaminy.webnode.cz/news/pasta-mio-preferito/
 
A naše nejoblíbenější úprava špaget? Určitě kombinace aglio – olio – peperoncino
Na trochu olivového oleje (olio) lehce opečeme na plátky nakrájený česnek (aglio)a najemno nakrájenou chillinku (peperoncino). Špagety uvařené na „skus“, tj. al dente, přidáme k česneku s větším množstvím nakrájené petrželové natě a prohodíme. Občas vytuníme nakrájenými sušenými rajčaty. Před podáváním posypeme nastrouhaným parmazánem (parmigiano reggiano). 
Mňam…
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *