Specialita z Maroka: Tažín (tajin)
K marocké kuchyni patří neodmyslitelně „tažín“ (setkáte se i psanou podobou tajin, tajine, tagine). Není to ani tak recept jako spíše způsob přípravy – velmi pomalu dušené větší kusy masa se zeleninou a kořením, které se
připravují ve speciální nádobě také nazývané tažín. Vypadá jako keramická miska s komínkem, kde kondenzuje pára a vrací se zchlazená zpět. Tradičně se tažín připravuje na dřevěném uhlí, které se nechá postupně vychládat, a tím se snižuje teplota dušení. Základem může být jehněčí, drůbeží, králičí nebo hovězí maso, mořské plody nebo čistě jen zelenina. Do pokrmu se ještě dává především mrkev, brambory, cukety, různé ředkve, cizrna nebo hrášek, ale určitě vždy bude obsahovat oloupaná rajčata, která přidávají tekutinu. Nezvyklé chutě můžou připojit rozinky, sušené meruňky, citrony naložené v soli nebo olivy. Nejtypičtější je určitě koření – kurkuma, římský kmín, pepř, koriandr, řecké seno, ale často nechybí ani skořice. Tažín se tradičně podává s marockým chlebem nebo s kuskusem.
Nádoba tažín (a na tažín) je nesmírně estetická záležitost, kdybychom se nebáli, že nepřežije transport z Maroka, určitě jsme si ji přivezli jako suvenýr. Takhle musíme improvizovat, ale i tak se to dá. My tažín připravujeme v troubě, ale viděla jsem i pokus nahradit pokličku komínkem z alobalu. Dnes ale bude Zdeněk se sousedy připravovat tažín na velké pánvi. Složení koření je jasné, ale jeho množství záleží na individuální chuti. Zdeněk vytvořil směs z celého pytlíčku kurkumy, k tomu římský kmín, sušený koriandr, pepř, garam masala, mletá sladká paprika, mleté chilli, sušený zázvor a šafrán.
Maso rozsekané na větší kusy potřeme směsí koření spolu s prolisovaným česnekem a olivovým olejem. Na pánev poklademe cibuli na osminky a na to rozložíme maso. Pak položíme další vrstvu z půlkroužků cibule, několika chilli papriček na proužky, rajčat na malé kousky a sušenými švestkami.
Osolíme a okořeníme několika skořicemi vcelku a rozmáčknutým kardamomem. Poslední vrstva tvoří brambory a mrkev, obojí rozkrájené na čtvrtky. Zakápneme olivovým olejem a necháme pod pokličkou zatáhnout, pak snížíme teplotu a pomalu dusíme. Po minimálně dvou hodinách zkontrolujeme, zda je maso i zelenina hotové, před dokončením můžeme přidat olivy (na ty jsme zapomněli, i když byly v plánu )