Cestování v době koronaviru

EDIT 18. 3.: Článek je starý asi tři týdny, psala jsem ho těsně před tím, než jsem vyrazila na cesty, abych si ujasnila, co můžu a co nemůžu. Z cesty jsme zpátky, mezi tím nabraly věci rychlý spád. Z opatření, která jsme tu popsala, se změnil názor vlastně na jedinou otázku, a to je nošení roušek. V období, kdy je většina populace zdravá, jsou nadbytečná, když může být infekční velká spousta lidí, jsou NEZBYTNÉ pro ochranu ostatních. Vrátili jsme se z oblasti, kde nákaza téměř nebyla, karanténu nařízenou nemám, ale stejně se snažím nechodit mezi lidi. Přestože šance se nakazit nebyla veliká, pro mé svědomí je důležeté nikomu neublížit. V téhle chvíli už můžu říct, že cestovat NE. Zůstaňme doma a věnujme se jiným věcem. Zdraví je nejdůležitější.

V Česku se objevil koronavirus Covid-19 a celý národ blázní. Spousta lidí by nejradši zavřela hranice, zabarikádovala se doma nevystrčila nos. Co ale dělat, když máte zaplacené letenky a chystáte se odletět??? Je to bezpečné?? A přemýšlíte, jak se  nejlépe chránit, pokud odletíte?? Tak si pojďme shrnout důležité informace.
Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po blízkém kontaktu, který trvá delší dobu (především rodina, přátelé, spolupracovníci apod.). Je to takzvaná kapénková infekce, která se přenáší vzduchem (jiné způsoby přenosu se ještě ověřují). Nejčastěji se šíří, když nakažený člověk zakašle nebo kýchne. Kapičky s virem mohou být asi do vzdálenosti 1,6 metru rovnou vdechnuty, nebo se usadí na povrchu. Na hladkém a suchém povrchu se virus udrží několik hodin, ve vhlkém je to trvá ještě déle. Pokud na takový povrch sáhneme, dostane se nám na ruce. Pak už jen virus čeká, až se dotkneme nějaké sliznice, což nejčastěji bude oko či ústa, nebo ho nemytou rukou přeneseme na jídlo, které pak sníme. Koronavirus zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest a může způsobit obtíže, podobné nachlazení nebo klasické chřipce – kašel, teploty, bolesti hlavy a kloubů, méně často rýma nebo bolest v krku. U starších nebo oslabenýcch jedinců by ale mohl vyvolat smrtící choroby, jako je například zápal plic, těžký akutní respirační syndrom nebo jinou nebezpečnou infekci, případně selhání ledvin. Pro dvě procenta nakažených končí nemoc smrtí.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Koronavirus

Z principů šíření vyplývají možnosti ochrany. Takže co dělat?

  1. Vyhýbete se místům s větší hustotou lidí, jako jsou koncerty, přeplněné noční kluby, nacpané městské autobusy nebo metro.
  2. V letadle se normálně dýchat nedá, protože se nachází ve výšce, kde je málo kyslíku. Ledadlo je uzavřený systém, kde vzduch cirkuluje, proto vypadá jako ideální místo, kde se nakazit nějakou infekcí.  O pohyb vzduchu se stará vzduchotechnika, která neustále pohybuje vzduchem v letadle. Kopresory přivádí vzduch do kabiny a neustále ho recyklují, ovšem v průběhu se několikrát filtruje a zároveň se zbavuje vlhkosti. Jedním z filtrů je HEPA filtr, název je zkratkou z „high efficiency particulate arrestance“. Jeho účinnost je minimálně 99,97%  v případě částic o velikosti 300 nanometrů, větší částice jsou filtrovány s ještě vyšší účinností. Všechen vzduch v letadle se obmění v průběhu 2-3  minut, takže je mnohem čistší, než běžně dýcháme v uzavřených prostorech třeba v práci nebo ve škole. Letadlo je tedy relativně bezpečnné prostředí, ale i tak je možné ješně snížit pravděpodobnost nakažení.
  3. Nepřibližujte se k lidem, kteří jsou zjevně nemocní. Mohou mít koronavirus, chřipku nebo cokoliv jiného, každopádně jsou možnými přenašeči. Bezpečná vzdálenost je 2 metry. Takže se neobjímejte, nelíbejte, ani nepodávejte si ruce. V letadle vás mohou nakazit pasažéři vzdálení max. 2 – 3 řady od vás (hlavně za vámi).
  4. Pokud si chcete cítit jistě, před virem vás ochrání respirátor s třídou filtrace FFP 3. Je potřeba v něm měnit filtr, jinak nebude tak účinný. Roušky před šířením viru nechrání, pouze zabraňují jeho šíření navenek. Rouška se zhruba do dvou hodin zaplní vašimi viry a bakteriemi, které se ve vlhkém prostředí ideálně množí, proto je nutné roušku po dvou hodinách vyměnit.
  5. Při smrkání, kašlání a kýchání používejte jednorázové kapesníky; když je nemáme po ruce, kašlete nebo kýchejte do rukávu na paži, ne do dlaně. EDIT: poté, co dvojice sedící přímo za námi v letadle poslední dvě hodiny prosmrkala a prokýchala, nebojím se Covidu, ale jiné infekce. Takže jsem si vzpomněla na jeden fungující „hmat“ z akupresury. Kýchnutí zastaví zmáčknutí bodů uprostřed mezi horním rtem a nosem. Aspoň z vás nebudou mít ostatní obavy.
  6. Nejdůležitější je umývat si důkladně ruce aspoň 20 vteřin, ideálně antibakteriálním mýdlem. Pokud to není možné, použijte desinfekční kapesníčky nebo desinfekní gely, které budete vtírat do rukou podobným způsobem, dokud nebudou suché. Nezapomeňte na předměty, které jsou blízko vašich úst a rukou, především mobil, klávesnici počítače a myš. Alkohol je výborný likvidátor virů. Nefunguje, když ho polknete, ale na desinfikaci rukou je nezastupitelný.
  7. Nedotýkejte se zbytečnně hodně osahaných povrchů – madel, klik, eskalátorů, sedaček, nákupních vozíků apod. I když mohou být občas čištěny, přestavte si, že jak jsou pokýchané a oslintané, a tedy potenciálně nebezpečné. Buď si je očistěte desinfekčním kapesníčkem, nebo se jich dotýkejte před oblečení, rukavice…
  8. Nesahejte si na obličej rukama. Špinavé ruce mohou přenést přes sliznice (oči, nos, ústa) přenést virus do těla, takže žádné kousíní nehtů, šťourání v nose, ani tření očí.
  9. Zvyšte celkovou obranyschopnost organismu důkladným přísunem vitamínu C, Normálně je lepší dostat ho do sebe z ovoce a zeleniny, ale teď není úplně normální situace. Před cestou i během ní berte tabletky 250mg, přemíra neškodí, jen ji vyoučíte močí.
  10. Pokud se již nakazíte nebo máte příznaky nakažení, buďte ohleduplní k dalším lidem. V průběhu letu letadla informujete palubní personál, v prostoru letiště vyhledejte lékařskou pohotovost. Z domova zavolejte na krajskou hygienickou stanici, která vám vysvětlí, co dělat. Nezapomeňte kontaktovat zaměstnavatele a domluvte se na dalším postupu.

Nejaktuálnější informace z celého světa najdete na webu https://covid19info.live/. Do oblasti, kde je koronavirus na vzestupu, bych nejela. Hrozí velké nebezpečí nakažení a přestože věřím, že mně samotné nemůže ublížit (zabíjí především starší a chronicky nemocné lidi), mohu se stát přenašečem viru nebezpečného pro ostatní. Nehodlám být vědomě nebezpečná pro jiné lidi. EDIT : Zajímavý článek na podobné téma https://www.hedvabnastezka.cz/cestovatele/39422-koronavirus-a-aktualni-cestovani-rozhovor-s-docentem-madarem-o-nejaktualnejsi-situaci/

https://www.idnes.cz/technet/veda/jak-si-myt-ruce-koronavirus-covid-chripka-navod.A200229_215126_veda_pka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *