Jak netápat na letišti – Pasová a bezpečnostní kontrola
V minulém díle jsem popsala, jak provést check-in. Dnes se chci věnovat zavazadlům a vstupu do prostoru letiště. Zavazadla jsou vlastně dvojího druhu a pro každé platí jiná pravidla. Odbavená zavazadla se odevzdají u přepážky a skončí v nákladovém prostoru letadla, tudíž k němu nebudete mít po celou dobu přístup a zkontrolují ho rentgenem bez vaší příromnosti. Počet zavazadel a jejich váhu najdete na letence, ale obvykle to bývá jeden kus do 23 kg. Připomínám, že nízkonákladové společnosti mívají odbavené zavazadlo za výrazný příplatek, takže se vyplatí přemýšlet, jestli ho budete vůbec potřebovat. Na kratší cesty stačí jen palubní zavazadlo, ale budete mít omezení, co si do něj zabalit.
Do odbaveného zavazadla nesmí přijít výbušniny, hořlaviny a ani žádná elektronika. Pokud ji na rentgenu zjistí, zavazadlo rozbalí, nedovolený předmět vyndají a zabaví. Nedávno jsem zažila situaci, že přišel vzkaz k nástupu do letadla, že jeden z cestujících měl v kufru powerbanku, tak jestli ji chce, musí urychleně doběhnout zpět na bezpečnostní kontrolu a zpět před odletem letadla. My jsme jen našli v batohu oficiální zprávu, že byla powerbanka odstraněna. A měli jsme po žížalkách. Tedy po energii.
Pokud jste odevzdali odbavené zavazadlo, v ruce máte boarding pas (neboli palubní vstupenku) a malé zavazadlo, které si budete brát s sebou do letadla. Až do téhle doby vás mohou doprovázet i rodina a kamarádi, kteří s vámi neletí a jen se s vámi přišli rozloučit. Do další části letiště už s vámi nemohou, protože se dál dostanete jen díky načtení čárového kódu na boarding pasu do vstupní brány. Další postup se v Evropě liší podle toho, zda vaše cesta vede do oblasti Schengenského prostoru, který ovšem není totožný se zeměni EU. Počítají se sem i nečlenové Island, Norsko, Švýcarsko a Lichtenštejnsko, na druhou stranu chybí Bulharsko, Rumunsko, Irsko, Kypr a Velké Británie, v letošním roce by mělo vstoupit Chorvatsko. Letiště mívají jasně oddělené části, např. na letišti Václava Havla v Praze je pro Schengen určen terminál 2, pro lety mimo něj terminál 1.
V rámci Schengenského prostoru vstoupíte do hlídané zóny, projdete bezpečnostní prohlídkou a pak už je vám otevřené celé letiště. Přímo před nástupem do letadla ještě zkontrolují pas nebo občanku a boarding pass. V kovidové době k tomu přibyla i kontrola dalších potvrzení, jako je očkování/testování a další dokumenty podle cílového místa, pokud jste odbavovali zavazadla, udělali tuto kontrolu už na přepážce. Pokud poletíte mimo Schengen bude postup trochu jiný. Pro vstup do střeženého prostoru letiště musíte projít také pasovou kontrolou. Můžete si vystát frontu kontroly určené pro všechny pasy (All passports), rychlejší bývá pro občany EU (EU Citizens). U budky s celníkem předložíte platný pas (do některých států je možné cestovat jen s občanskou, tak si zjistěte aktuální informace) a boarding pass, ten zkontrolujte vaši totožnost. Pokud vlastníte biometrický pas s čipem, můžete si nechat zkontrolovat totožnost „strojem“. Přiložíte pas otevřený na stránce s vaší fotografií a ten se načte. Pak se otevřou skleněné dveře do „budky“, kde se postavíte na stopy na zemi a kamera ve vyfotí váš obličej. Umělá inteligence porovná fotku s tou na pase Pokud je vše v pořádku, otevřou se protější dveře a vstoupíte do letiště. Popis vypadá složitě, ale je to docela jednoduché. V prostoru bývá pracovník letiště, který vám pomůže. Tento druh kontroly bývá mnohem rychlejší, tak ho můžete vyzkoušet. Pokud se to nepovede, vždy se můžete vrátit ke kontrole člověkem. Ovšem nezapomeňte, že děti do 15 let se nemohou zkontrolovat automaticky, navíc by měl s ním být dospělý. Bezpečnostní kontroly probíhají obdobně, jak je budu popisovat dál, ale bývají až přímo u gatu při vstupu do letadla.
Důležitou součástí na letišti je bezpečnostní prohlídka. Zde všechna palubní zavazadla projedou rentgenem, kde zjistí, zda do letadla nenesete něco nebezpečného. Je pochopitelné, že ani na palubu letadla nemůžete přinést zbraně, věci výbušné (jako třeba petardy nebo plynové bomby) a také zápalné. Po útocích 11. září se navíc změnily další předpisy. První omezení se týká nebezpečných předmětů a jiných věcí, které by mohly ublížit, palubu si nemůžete vzít ani trekové hole a dokonce ani deštník. V současnosti je povoleno převážet nože s 6 centimetrovým ostřím (do tohoto limitu se vejde i malý švýcarský nůž, manikúrové nůžtičky apod.). Jednotlivá letiště se ovšem mohou lišit, takže většinou neriskujeme jejich zabavení.
Druhé zásadní omezení se týká tekutin, můžete si vzít celkově 1 litr na osobu, rozdělený do max. 100 ml lahviček. Můžete si koupit kosmetiku rovnou v malých baleních nebo si tekutiny odlít z většího balení do prázdných lahviček. Výjimku z tohoto pravidla představuje pouze dětská výživa, kterou bude vaše dítě potřebovat na čekání na letišti a dobu letu, a také tekuté léky v originálních obalech. Pokud jste si až sem přinesli petku s pitím, musíte ji dopít nebo vyhodit. Prázdnou láhev ovšem můžete vzít dál a napustit si do ní později vodu z pítek nebo na toaletě.
Některé předměty je potřeba zkontrolovat odlišně, takže se připraví do plastových podnosů na pásu. Stojí zde personál letiště, který připomíná, co vše vyndat. Takže ze zavazadla vyndáte:
- Notebook, tablet, fotoaparát, mobil, powerbanku apod., prostě vše, co má v sobě baterie
- Uzavíratelný sáček (ziplock), ve kterém jsou lahvičky s tekutinami – šampon, zubní pasta, voňavka… můžete mít max. 10 lahviček do objemu 100 ml.
- případně tekutou nebo polotekutou stravu pro malé dítě, které letí s vámi, která může být i ve větším balení (obv. se uvádí do 200 ml), vše opět v uzavíratelných sáčcích, originálně balené tekuté léky.
Dále je potřeba sundat bundu, příp. mikinu nebo rozepínací svetr, čepici, šálu apod., vytáhnout opasek s kovovou sponou a ani v kapsách nenechat nic kovového. Já pravidelně zapominám na sportovní hodinky. Pak vás bezpečnostní pracovník vyzve, abyste prošli rámem na kontrolu kovů. Pokud rám zapíská, budete muset průchod zopakovat např. bez bot. Stavá se, že kozačky nebo turistické boty budete muset zout a ty poputují rentgenem stejně jako zavazadla. Může také následovat „šacování“ ostrahou, zda u sebe nemáte něco nebezpečného. V poslední době se stává, že rám píská i náhodně, „vylosování“ jedinci postoupí test na zbytky výbušnin na oblečení. Ostraha po vás na několika místech přejede speciálním papírkem a pak ho vloží do přístroje, který během několika vteřin vyhodnotí, zda jste se přiblížili k výbušninám. Všechny tyto procedury mohou chvíli trvat, ale berte to tak, že tato prohlídka slouží pro vaši ochranu. Nikde jsem se necítila bezpečněji než v Indii při vnitrostátním ledu, kdy nás kontrolovali opakovaně a velmi důkladně.
Pokud projedou plastová plata s vašimi věcmi na pásu přes rentgen a nikdo se jim nevěnuje, můžete si obsah vzít a uklidit, obléct. Co s stane, když v zavazadle zjistí něco podezřelého? Vlastně nic zásadního, jen to bude znamenat další zdržení. Pracovník ochrany pred vašima očima zavazadlo otevře a pokusí se najít podezřelý předmět. Pokud zjistí, že je v rámci pravidel (jako např. vývrtka na víno s délkou 6 cm nebo tuhý deodorant, který na rentgenu vypadal jako tekutina), vrátí vám ho, pokud není, nekompromisně skončí v jedné z popelnic. Takhle dáma letící do Egypta k moři přišla o velký balík kvalitní kosmetiky, který měl správně cestovat v kufru v podpalubí. Pokud je palubní zavazadlo to jediné, které si po zahraničí berete, věnujte přípravě větší pozornost. Kosmetiku můžete koupit na místě nebo se podívejte po zmenšených baleních všech možných přípravků, které najdete v každé větší drogerii. Nebudou to renomované značky, ale finanční úspora za cenu letenky za to snad stojí. Doporučuji vše, co budete ze zavazadla vyndavat, si pripravit nahoru, abyste nemuseli přehrabavat celý kufr nebo batoh. U bezpečnostních rámů bývá fronta, takže s každým hrabaním nervozita stoupá. A také šance, že něco zapomenete vyložit. My cestujeme s batůžkem, takže už při balení ho skladám tak, aby na vršku zůstal foťák a ziplock s tekutou hygienou. Případný notebook držím do bezpečnostní kontroly v ruce/přes rameno a zabalím ho až po projití bezpečnostním rámem.
Doporučuje se přijet na letiště o 2 hodiny dříve před plánovaným odletem letadla, protože všechny tyto úvodní procedury mohou zabrat hodně času. Až všechno zvládnete, máte za sebou to nejsložitější. Čeká na vás poflakování se na letišti a pak let samotný. Přesně tomuto bych se chtěla věnovat zase příště.
Shrnutí:
Odevzdání odbavených zavazadel – ne výbušné a hořlavé předměty (plynové bomby), ne elektronika, ano turistické hole, nože apod.
Vstup do omezeného prosotru letiště čárovým kódem na boarding passu
Bezpečnostní kontrola – vyndat eletroniku a tekutiny ze zavazadla, vše kovové z kapes a z oblečení
Tekutiny – max. 10 lahviček do 100 ml na osobu – vše uložené v ziplocku