Svět v mém mobilu – Mapové aplikace

Když cestujeme na vlastní pěst bez cestovky, musíme si informace opatřit sami a dopředu. Dneska bych se chtěla věnovat mapám. Doby, kdy jsem měla doma štos turistických map a pomocí knižního autoatlasu na kolenou jsem navigovala po celé Evropě, jsou ty tam. Ve smartphonu máme spoustu potřebných aplikaci, mapy pochopitelně nevyjímaje. Datový roaming po Evropě navíc rozšířil jejich možnosti. Mapy jsou si dost podobné, lze je přepínat mezi různými zobrazeními, ovšem využívají jiná zdrojová data. My používáme každou k odlišnému cíli.

Takže, co mě doprovází na cestách?

Waze

Tuto online navigaci asi všichni znají a používají, já jsem se naučila ji poslouchat i ve známých místech, protože registrujte i nové uzavírky (a že jich je) nebo aktuální nehody. Občas tedy navrhuje opravdu zajímavé zkratky a nebere v potaz kvalitu silnice. Naopak je výborná na plánování času podle hustoty provozu z dlouhodobých dat, k vyhledávní (včetně funkčního hlasového) přidat další informace apod. V zahraničí jsou vhodné na přesuny autem.

Mapy.cz

Původně specialista na Česko ale dnes je použitelný oo celém světě, dokonce offline. Do aplikace si můžete stáhnout potřebné mapy a využívat je, i když jste bez internetu. Využíváme je třeba na treku, protože jsou hodně podrobné a ukazují kdejakou cestičku.  Navíc bezkonkurenčně ukazují trasy značených turistických cest, které jinde hledáme s problémy. Když si plánovanou cestu naklikáte do mapy, zjistíte nejen vzdálenosti, ale také profil cesty. To je pro mě jedna z nejdůežitějších ukazatelů náročnosti cesty, často využívám také posun začátku trasy do mojí aktuální pozice na trase, abych zjistila, kolik kilometrů mě ještě čeká (třeba než se setmí). Je dobré po skončení cesty offline mapy smazat, aby nezabíraly místo na kartě. Velmi nedoporučuji mazat mapy ve spěchu a třeba za chůze, jedno překliknití může znamenat velké bloudění. Po registraci můžete využít také Stopaře, který zachytí přesně vaše kroky a může tak nahradit sportovní hodinky.

Mapy Google

Mapy od Googlu používám hlavně na plánování. Umožňují totiž ukládat si do mapy vlastní body, měnit jim ikonky podle druhu nebo jim dávat odlišné barvy. Když se chystám na cestu, scháním informace všude možně (papírové průvodce, weby, Instagram, Pintrest…), na google mapách si to mohu všechno spojit. Vložím si bod, kde je něco zajímavého, dám mu jasnou ikonku (památka, trek, výhled a pod) a připíšu si další informace nebo s poznamenám odkaz. Při nenadálé změně plánu stačí jen kouknout a nový program je na světě. Mapy samozřejmě nabízí zaznamenávání polohy, ale to ráda nemám. Velmi mi to připomíná svět Velkého bratra. Na druhou stranu skvělou funkcí je integrovaný Street View, vyhledávání fotografií a videí z daného místa, propojení se základnímmi informacemi z Wikipedie, vyhledávání blízkých hotelů včetně cenové mapy apod.

A něco navíc…

Při orientaci vám mohou pomoct i další aplikace:

Kompas – opravdu jednoduché určování směru pomoci určení severu

Sky map – mapa hvězdné oblohy s všemi viditelnými planetami, hvězdami a kometami, originálně slouži k určení nebeských těles, můžete ji také otočit – určit směr podle hvězd

Mapy postupně přidávají další funkce, takže se příliš neliší, ale vyzkoušejte, co vám bude nejvíce vyhovovat. Dala jsem na doporučení jiných cestovatelů a začínám testovat aplikaci Maps.me. Má být velmi intuitivní, offline a ideální na vyhledávání konkrétních cílů hlavně ve městě. Dám vědět, jak jsem spokojená.

Znáte tyto aplikace? Vyhovují vám? Nebo používáte něco úplně jiného?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *