Nadivoko – přednášky I. díl

Cestovatelského festivalu Nadivoko se mohlo zúčastnit asi tak tři sta lidí, ale informace, které tady zazněly, mohou pomoci i dalším, takže se pokusím shrnout, co mne zaujalo.

Na dvou pódiích probíhaly proti sobě dvě přednášky, takže člověk musel volit, jaké téma nebo oblast ho zajímá víc, přestože občas byl výběr hodně těžký (např. cesta kolem světa stopem nebo na kole???).

Potěšilo mě, že šéfredaktorka cestovatelského webu Hedvábná stezka doporučovala systém, který my používáme už dlouho – míříme na turistická místa v netradiční sezónu nebo smřujeme do hor, když davy zůstávají u moře. Zaujala mě možnost cestovat podle OruxMaps (ke stažení zde), které se dají stáhnout do chytrého telefonu nebo tabletu s Androidem a používat je offline, třeba i v odlehlých oblastech Kyrgystánu, na které neexistují jiné mapy než staré sovětské.

Související obrázek

Horolezci hledají stále nové výzvy a těžko dostupné vrcholy. Na světě je 14 hor s výškou přes 8tisíc metrů, všechny nedaleko od sebe v pohořích Himaláj a Karákoram. Do Pákistánu, do oblasti Karákókam míří v poslední době řada českých horolezeckých expedic. Příběh jedné z nich včetně nesmírně zajímavých praktických otázek jako jsou permity, „gájdové“, nosiči a jejich vybavení (či spíše nevybavení) vyprávěl Martin Ksandr

Ráda poslechnu vyprávění do dobývání nebezpečných zákoutí planety, ale je mi jasné, že já osobně to vyzkoušet nechci. Docela klidně bych se ale pustila na nejslavnější trek Grónskem – Arctic circle trail, který popsal Tomáš Cimr spolu s dalšími účastníky výpravy. Druhé místo, které mi připadá dostupné, i když nejvzdálenější, je Nový Zéland. Sem bych se chtěla podívat už od dětství, nejspíš s tím má co do činění televizní seriál Děti od Kouřové hory. Vzdušná vzdálenost okolo 18tisíc km a 22 hodin letu ho předurčují k dlouhodobému cestování. Řada mladých lidí do 35 let využívá k návštěvě Zélandu roční víza Working holiday (https://www.immigration.govt.nz/new-zealand-visas), které umožňuje si vydělat při sezónních pracích hlavně v zemědělství a část času procestovat. Pro Českou republiku je rezervováno 1200 míst, ovšem jeho kapacita je vyčerpána už během pár minut po otevření možnosti přihlašování v březnu. Úspěšný byl vloni i Pavel Bartoš, který zde celkem strávil 14 měsíců a zahrnul nás praktickými informacemi, jak shánět práci (např. víte, že třešně po dešti suší přivolané vrtulníky při nízkých přeletech nebo že každá řešeň je po sklizni 32krát vyfocena včetně fotografie infračervené, aby byla každá naprosto bez chybičky) a jak cestovat co nejlevněji a nejjednodušeji (např. s využitím mobilní aplikace). Krásami Nového Zélandu a zdejšími adrenalinovými aktivitami se můžete pokochat v tomto skvělém videu.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *