Nadivoko

Každý, kdo cestuje na své triko, nalehko a levně, potřebuje spoustu informací, aby se mohl dobře rozhodovat. Nezbytné je prostudovat tištěného průvodce, ale aktuálnější i zajímavější informace mají jiní cestovatelé. Můžete sledovat cestovatelské blogy nebo specializované stránky (skvělá je Hedvábná stezka s tipy pro cesty na všechny možné i nemožné destinace), ale osobnímu kontaktu se nic nevyrovná. Pokud osobně neznáte protřelého cestovate, ideální je se seznámit na cestovatelském festivalu. Před pár lety jsme navštívili festival Obzory na Filozofické fakultě v Praze, ovšem přišlo nám to jako příliš monstrózní akce. Na spoustu zajímavých přednášek se člověk nedostal, protože byly beznadějně nacpané dlouho před začátkem.
Více se nám líbil festival Nadivoko, pořádaný Klubem cestovatelů z Brna na louce nedaleko Mrákotína. Loňský 1. ročník jsme si moc užili, bylo teplo, dokonce se dalo i koupat a diskutovat dlouho do noci za svitu ohně. Letos všichni vytáhli kulichy a péřovky, kolem ohně bylo tak těsno, že se ani diskutovat nedařilo. Ale i tak to stálo za to. Je totiž skvělé potkat sobě podobné šílence bez ohledu na počasí .
Dva stany okupovaly od pátku přednášky, venkovní pódium rozezněly večer kapely různých žánrů, volný prostor zaplnily workshopy a doprovodné akce. Cestovatelé mohli sdílet své zážitky na „síti“ – na lístečcích popisovali své největší zážitky, průšvihy i nejvzdálenější cíle.
Součástí brněnského Klubu cestovatelů je i restaurace, jež se starala o plnění žaludků všech přítomných indickými a libanonskými jídly. Baklava chutnala fantasticky, ostatní jídla nebyla podle nás správně dochucena, ale nebylo to nic, co by přinesená krabička s chilinkami nespravila . Navíc k pití točili pivo Beskydy (překvapivě dobré a pitné) a Frankies (za mne opravdu nepitné).
Přednášky nás zavedly do různých koutů zeměkoule, do hor i na vodu, cestovalo se na kole, starým embéčkem i stopem, naučili jsme si poradit s nejrůznějšími nástrahami cestování a také se kochali fantastickými záběry z foťáku, kamery i dronu.
Mnoho přednášek byla naprosto nezapomenutelných, především díky skvělým osobnostem, které dokázaly veselé, smutné i nebezpečné okamžiky ze svého cestování líčit s neuvěřitelným nadhledem.
Zaznělo zde i mnoho zajímavých a podstatných informací, se kterými bych se ráda podělila i s těmi, kteří neměli možnost festival Nadivoko navštívit. Takže příště…
Tak tohle kolo a jeho majitel objelo celý svět… My je viděli tři dny po překrocení hranic Česka po třech letech v daleké cizině.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *