Boršč
Recepty, které tady představuji, jsou svázané s našimi cestami. Většinou jsme jídlo vyzkoušeli v místě původu, a pak jsme se ho pokoušeli napodobit doma. Tenhle recept je z jiný. Originál jsme zatím nechutnali, tedy pokud se nepočítá boršč v sovětské restauraci Arbat na Příkopech někdy před třiceti lety. Ale třeba můžeme dnešní večeři chápat jako závdavek na cestu, která nás možná v budoucnosti čeká.
Důvod, proč vaříme dneska tohle jídlo, je prostý – zpracováváme úrodu ze zahrádky. Červená řepa, mrkev, celer, pastinák, zelí, to vše nám narostlo a zároveň jsou to základní suroviny do boršče.

Tahle typická podzimní až zimní polévka pochází z Ruska a Ukrajiny. Recepty se samozřejmě liší podle místa i rodiny, suroviny jsou spíše podle dostupnosti a jejich množství podle chuti. Prostudovali jsme spoustu receptů na internetu a zjistili jsme, že určitě v ní nesmí chybět maso, zelenina a červená řepa. První otázkou je, jaké maso se má v boršči objevit. V kuchařkách najdete, že je používá míchané hovězí, vepřové a skopové, jinde zase že v Rusku vaří z hovězího a na Ukrajině z vepřového, občas dokonce že se nebrání použít uzené nebo drůbeží např. kachní. A pak se v tom má člověk vyznat…My jsme nakonec použili hovězí pupek, který jsme nezpracovali při grilování na kontaktním grilu (ten je s bylinkovým máslem naprosté labůžo ).
Jak na to:
- Vaříme pomalu hovězí maso spolu s novým kořením, celým pepřem a bobkovým listem, klidně 2 – 3 hodiny.
- Nakrájíme oloupanou červenou řepu na proužky a vaříme ji samostatně do změknutí, ideálně v části vývaru z masa.
- Na másle opečeme cibuli na kostičky, pak přidáme na proužky nakrájený celer, mrkev a petržel (my použili ještě pastinák, který mi narostl mnohem lépe než klasická petržel). Nakone přidáme ještě zelí na proužky, které necháme „zavadnout“.
- Ke směsi nastrouháme najemno bramboru, která polévku trochu zahustí, a také pár stroužků česneku.
- Pak k zelenině přilejeme vařenou červenou řepu i s vývarem a také plechovku nakrájených loupaných rajčat (nebo si můžeme nakrájet a oloupat celá rajčata, ale ty jsou už na zahrádce po sezóně). Vše necháme ještě pomalu probublávat.
- Vývar z uvařeného masa vlijeme k zelenině, maso nakrájíme na kousky (v případě pupku ještě z něj opatrně okrájíme blány) a přidáme do polévky.
- Nezapomeneme osolit a opepřit, polévka má být lehce nakyslá, takže ještě ochutíme vinným octem.
- Boršč se podává s kopečkem zakysané smetany a nakrájenou petrželovou natí.
Naše suroviny: 600 g hovězího pupku, 8 menších červených řep. čtvrtka celeru, 2 mrkve, 1 pastinák (nebo petržel), větší cibule, malá hlávka zelí, plechovka oloupaných rajčat, 1 brambora, 6 stroužků česneku, zakysaná smetana, kadeřavá petržel, sůl, pepř, vinný ocet, nové koření, bobkový list, celý pepř a mletý pepř.
A výsledek??? Moc jsme si pochutnali…