Boršč

Recepty, které tady představuji, jsou svázané s našimi cestami. Většinou jsme jídlo vyzkoušeli v místě původu, a pak jsme se ho pokoušeli napodobit doma. Tenhle recept je z jiný. Originál jsme zatím nechutnali, tedy pokud se nepočítá boršč v sovětské restauraci Arbat na Příkopech někdy před třiceti lety. Ale třeba můžeme dnešní večeři chápat jako závdavek na cestu, která nás možná v budoucnosti čeká.

Důvod, proč vaříme dneska tohle jídlo, je prostý – zpracováváme úrodu ze zahrádky. Červená řepa, mrkev, celer, pastinák, zelí, to vše nám narostlo a zároveň jsou to základní suroviny do boršče.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bor%C5%A1%C4%8D#/media/File:Borshch2.jpg

Tahle typická podzimní až zimní polévka pochází z Ruska a Ukrajiny. Recepty se samozřejmě liší podle místa i rodiny, suroviny jsou spíše podle dostupnosti a jejich množství podle chuti. Prostudovali jsme spoustu receptů na internetu a zjistili jsme, že určitě v ní nesmí chybět maso, zelenina a červená řepa. První otázkou je, jaké maso se má v boršči objevit. V kuchařkách najdete, že je používá míchané hovězí, vepřové a skopové, jinde zase že v Rusku vaří z hovězího a na Ukrajině z vepřového, občas dokonce že se nebrání použít uzené nebo drůbeží např. kachní. A pak se v tom má člověk vyznat…My jsme nakonec použili hovězí pupek, který jsme nezpracovali při grilování na kontaktním grilu (ten je s bylinkovým máslem naprosté labůžo ).

Jak na to:

  1. Vaříme pomalu hovězí maso spolu s novým kořením, celým pepřem a bobkovým listem, klidně 2 – 3 hodiny.
  2. Nakrájíme oloupanou červenou řepu na proužky a vaříme ji samostatně do změknutí, ideálně v části vývaru z masa.
  3. Na másle opečeme cibuli na kostičky, pak přidáme na proužky nakrájený celer, mrkev a petržel (my použili ještě pastinák, který mi narostl mnohem lépe než klasická petržel). Nakone přidáme ještě zelí na proužky, které necháme „zavadnout“.
  4. Ke směsi nastrouháme najemno bramboru, která polévku trochu zahustí, a také pár stroužků česneku.
  5. Pak k zelenině přilejeme vařenou červenou řepu i s vývarem a také plechovku nakrájených loupaných rajčat (nebo si můžeme nakrájet a oloupat celá rajčata, ale ty jsou už na zahrádce po sezóně). Vše necháme ještě pomalu probublávat.
  6. Vývar z uvařeného masa vlijeme k zelenině, maso nakrájíme na kousky (v případě pupku ještě z něj opatrně okrájíme blány) a přidáme do polévky.
  7. Nezapomeneme osolit a opepřit, polévka má být lehce nakyslá, takže ještě ochutíme vinným octem.
  8. Boršč se podává s kopečkem zakysané smetany a nakrájenou petrželovou natí.

Naše suroviny: 600 g hovězího pupku, 8 menších červených řep. čtvrtka celeru, 2 mrkve, 1 pastinák (nebo petržel), větší cibule, malá hlávka zelí, plechovka oloupaných rajčat, 1 brambora, 6 stroužků česneku, zakysaná smetana, kadeřavá petržel, sůl, pepř, vinný ocet, nové koření, bobkový list, celý pepř a mletý pepř.

A výsledek??? Moc jsme si pochutnali…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *