Filmeček z Kéraly

Od mala jsem toužila po foťáku a když jsme si ho někdy ve dvaceti pořídila, nedala jsem ho z ruky. Kinofilm jsem kupovala v dlouhých svitcích a sama si ho převinovala do cívek, nafocený kinofilm jsem si vyvolávala doma v koupelně na vaně. Velká nostalgie .

Dnes už mám samozřejmě několikátý digitální foťák, v současnosti používám malý Panasonic Lumix GF3, protože fotí slušně na svoji velikost a váhu (při stoupání do hor je znát každý gram). V poslední době fotím hodně i na mobil, který mám stále po ruce a kvalita optiky se velmi zvedla. Miluju pozorovat situace a krajinu kolem sebe a představuji si, jestli by se daly zachytit na fotce. Většinou výsledný záběr ještě doladím a oříznu, prostě si s ním hraju, dokud nejsem spokojená.

Pohyblivé obrázky v podobě filmu mě nikdy nelákaly. Videokameru jsem nikdy neměla a přestože moderní foťáky umí zaznamenávat i film, nepoužívala jsem to. Přijde mi, že film zachycuje moc věcí, které ve výsledku působí rušivě. Až rozvoj sociálních médií mě zviklal. Ráda se podívám na krátký filmeček z místa, kde jsem nikdy nebyla. Dokonce jako první v přípravě na další cestu nepředstavuje cesta do knihovny, ale probereme se sbírkou na youtube a pustíme si dokumenty z místa, kam se chystáme. Pomůže nám to naplánovat cestu lépe, když místa vidíme ve filmu.

Nakonec i já jsem natočila pár záběrů na naší poslední cestě do Indie, náhodně a bez rozmyslu. Nebyly úplně první, ale jsou první, které jsem se rozhodla ukázat veřejně. Stáhla jsem si Movie Maker a poprvé v životě jsem stříhala svoje pohyblivé obrázky do podoby videa. Doplnila jsem je fotkami, které zachycují naše zážitky (běžné situace, lidé, jídlo…). Část z nich se ještě nikde neobjevila. Výsledkem je můj první cestovatelský filmeček. Přiznám se, že jsem na něj hrdá, i když je velmi amatérský. Věřím, že mi pomůže být příště lépe připravená něco natočit. Co vy máte radši??? Fotky nebo film???

Jsem stále pravověrným zastáncem fotek, ale připouštím, že i obrázky pohyblivé (zvlášť z daleké ciziny) mají něco do sebe. Jste zvědaví, jak můj první pokus dopadl? Koukněte na youtube a dejte mi vědět, jak se vám líbí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *